Lokalna samouprava u BiH | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lokalna samouprava u BiH". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod .................................................................................................................................. 2
Lokalna samouprava ......................................................................................................... 3
Uloga države u funkcioniranju lokalne samouprave ......................................................... 5
Ustavna pozicija lokalne samouprave ............................................................................... 7
Financiranje lokalne samouprave ...................................................................................... 7
Najvažniji problemi funkcioniranja lokalne samouprave .................................................. 8
Umjesto zaključka – SWOT analiza lokalne samouprave u BiH ...................................... 10
Literatura ............................................................................................................................ 14
Uvod
Zbog boljeg razumijevanja sadašnjeg stanja lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini ne treba ići u daleku prošlost tokom koje su se na ovim prostorima izmijenile tri različite države – Otomanska i Austro-Ugarska imperija i Jugoslavija, te različiti politički i pravni režimi pod kojima se oblikovao sistem lokalne samouprave.
S urušavanjem socijalističkog uređenja počeo je da se urušava i sistem koji je postojao punih pola vijeka kao komunistički supstitut lokalne samouprave. Svakako da je uvođenje novih institucija i stvaranje novih organizacija išlo tegobno i sporo, ali na političkom planu nije bilo velikih nedoumica – ni u zemljama koje su uvozile nove institucije, niti u onima koje su, kao stare demokratije, izvozile liberalni pluralizam i pomagale bivšim socijalističkim zemljama da instaliraju demokratske odnose. Činilo se prirodnim da se stare ekonomske i političke strukture zamijene novima, i činilo se očiglednim koji novi oblici trebaju zamijeniti stare.
Iako se činilo da će od svih segmenata starog političkog sistema biti najjednostavnije demontirati bivši komunalni sistem i zamijeniti ga klasičnom lokalnom samoupravom, praksa nije opravdala očekivanja. Teškoće tranzicije koje Bosna i Hercegovina nije mogla da izbjegne na globalnom planu – multiplicirale su se na lokalnom nivou. Izgledalo je prirodno da se demokratija najlakše začne i ojača u malim zajednicama kao što su opštine.
Međutim, obnova demokratije je u lokalnim jedinicama tekla jednako sporo i tegobno kao i u širim teritorijalnim sistemima. Bilo je očito da je tranzicija i ovdje zapela na istom problemu kao i na višim nivoima društvene organizacije: izvršena je zamjena institucija – ali s tim nije automatski došlo do suštinske promjene u sadržaju i načinu njihovog rada.
Lokalna samouprava
Lokalna samouprava podrazumiejva pravo i osposobljenost lokalnih vlasti da, u granicama zakona, reguliraju i rukovode znatnim dijelom javnih poslova,, na osnovu vlastite odgovornosti i u interesu lokalnog stanovništva.
Europska povelja o lokalnoj samoupravi
Sadržaj lokalne samouprave se definiše kao pravo i osposobljenost jedinica lokalne samouprave da reguliraju i upravljaju određenim javnim poslovima u granicama zakona. To znači da pravo na lokalnu samoupravu jedinicama lokalne samouprave omogućava regulatornu i upravljačku aktivnost kada su u pitanju javni poslovi dati zakonom u nadležnost jedinicama lokalne samouprave. Na osnovu tih ovlaštenja jedinice lokalne samouprave donose opšte i pojedinačne akte kojim reguliraju ili upravljaju poslovima iz svoje nadležnosti.
Veoma je značajno određenje načina kako su jedinice lokalne samouprave dužne upravljati javnim poslovima iz svoje nadležnosti, a prema ovoj odredbi dužni su to raditi na osnovu vlastite odgovornosti i u interesu lokalnog stanovništva. Ovo je veoma značajno za razvijanje osjećaja odgovornosti i ostvarivanja puno bolje komunikcije sa stanovništvom, kako u procesu pripremanja, tako i prilikom donošenja i provođenja odluka.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET