Liberalizam i socijalizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Liberalizam i socijalizam". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UDG
HUMANISTICKE STUDIJE
BEZBJEDNOST
LIBERALIZAM I SOCIJALIZAM
-SEMINARSKI RAD-
SADRZAJ :
Liberalizam……………………………………………………..3
Elementi liberalizma……………………………………………3
Tipovi liberalizma………………………………………………5
Kantova liberalna republika…………………………………….7
Socijalizam……………………………………………………...7
Elementi socijalizma……………………………………………8
Tipovi socijalizma……………………………………………...10
Prudon I socijalizam……………………………………………11
Marks I socijalizam…………………………………………….12
Bernstajn I demokratski socijalizam…………………………...13
Literatura……………………………………………………….14
LIBERALIZAM
Liberalizam je ideologija nastala u 18. vijeku,po nekima jos ranije,u vrijeme humanizma I renesanse. Ona je bila pokretac velikih liberalnih revolucija u drugoj polovini 18. vijeka u Francuskoj I SAD-u. Izraz liberalizam se javlja pocetkom 19. vijeka u Spaniji kod protivnika apsolutizma. Oni su kao uzor iskoristili ustav u Francuskoj 1791. godine I donijeli ustav u Spaniji 1812. godine.
Jos Dzon Lok je u svojim djelima naveo dvije fundamentalne liberalne ideje:ekonomska sloboda,pravo na posedovanje I koriscenje imovine I druga intelektualna sloboda. Adam Smit smatra da je najbolja I najuspjesnija ona drzava koja dozvoljava svojim pojedincima da izvrsavaju svoje licne akcije.
Liberalizam je ideologija zasnovana na zastiti licnih sloboda I shvatanjem da je osnovna uloga drzave da zastiti te slobode. Liberali sve podredjuju privatnom vlasnistvu I ekonomskoj slobodi pojedinca,a I intelektualnoj. Oni smatraju da ce ekonomija biti najuspjesnija ako svi budu imali pravo na posjedovanje I koriscenje imovine,zatim ako se ekonomija karakterise slobodnim trzistem I ako je uloga drzave samo da obezbijedi sigurnost od spoljasnjih prijetnji. Ta uloga drzave se ukratko moze opisati jednim Lokovim nazivom-“nocni cuvar”. Prema tome,drzava ima ulogu da zastiti privatno vlanistvo I teritoriju od spoljasnje opasnosti,dok nema regulatornu ulogu ekonomije niti ima pravo da pokusava da promijeni ekonomski tok. Pristalice liberalizma su gotovo uvijek suprostavljene totalitarnim,a cesto I kolektivistickim rezimima (fasizmu,komunizmu).
ELEMENTI LIBERALIZMA
Sloboda
Sloboda je osnovno polaziste I element liberalizma. Kako kaze Kranston “ liberal je covjek koji vjeruje u slobodu”. Sloboda se shvata kao odsustvo spoljasnje prisile (negativna sloboda) I kao mogucnost pojedinca da sam oblikuje svoje ciljeve na osnovu svojih interesa I saznanja.
Tolerancija
Liberalno misljenje o toleranciji se razvilo iz ucenja o vjerskoj toleranciji I duznosti drzave da stiti pravo svih na slobodno izrazavanje vjere. Tolerancija je prosirena na toleranciju razlicitih misljenja I na druge oblasti zivota. Ali da bi postojala tolerancija postoje uslovi: da se postuju sloboda I jednakost od strane svih gradjana.
Jednakost
Liberalizam prvo istice pravnu jednakost,tj. das vi imaju jednak pravni status I da se u jednakim slucajevima postupa jednako. Takodje zastupa politicku jednakost,tj. da svi punoljetni gradjani imaju jednako pravo ucesca u politickom zivotu. Liberalizam podrzava I odredjeni tip socijalne jednakosti,mogucnosti covjeka da nezavisno o svom socijalnom polozaju razvije sposobnosti,tj. pravo jednakih sansi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET