Kritički prikaz knjige Pedagog u školi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kritički prikaz knjige Pedagog u školi". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Универзитет у Бањој Луци
Филозофски факултет
Одсјек: Педагогија
Критички приказ књиге „Педагог у школи“
ПЕДАГОГ У ШКОЛИ
Недељко Трнавац
ЗАШТО?
Разлози појављивања школске-педагошко психолошке службе
Основни узроци и разлози који су условили појављивање педагошко-психолошке службе у нашим школама су:
друштвени,
школски,
индивидуални и
породични.
Друштвени разлози-Самом појавом индустријског друштва дошло је до турбуленција тако да је и само васпитање доживјело велике промјене. Такође су настали бројни социјални проблеми за које школа без помоћи стручне службе није имала рјешења, па су први савјетници били за избор занимања која су била у интересу индустријски оријентисаног друштва. На крају индустријске ере савремено друштво је схватило да ће за будући напредак поред адекватног образовања бити потребне свестрано развијене личности и поливалентни стручњаци, а управо су педагози ти који могу помоћи наставницима у испуњењу ових циљева. Битна одлика друштвених разлога и појаве стручне службе јесу кризна времена, када се велика пажња посвећује васпитању и педагогији јер су то темељи будућег развоја.
Школски разлози-Друштвене промјене су уздрмале и школу, па је тако све већи број ученика са различитим проблемима, такође бројне су реформе школства које углавном захтијевају формалне промјене, тако да је евидентно да наставници који нису адекватно педагошко-психолошки обучени требају помоћ од стране стручне службе.
Индивидуални разлози-У многим тоталитарним па често и у социјалистички оријентисаним друштвима преовладавали су општи друштвени циљеви а врло мало простора је остављено за развој креативних личности а за њихов развој је потребно да се свакој индивидуи посвети пажња. Из тих разлога педагог би могао и требао бити фактор који ће помоћи ученицима да изразе свој потенцијал. Осим тога све више је ученика са различитим проблемима у психофизичком развоју, а као такви често су занемарени од стране наставника који немају довољно стручног знања да се изборе са таквим проблемима, па је евидентно да је школи потребан стручни тим педагога и психолога како би се овакви проблеми препознали и разријешили.
Породични разлози-Да школа не може опстати без стручне службе у савременом друштву очито је у односима на релацији породица – школа (наставници), јер све више родитеља је незадовољно радом школе па би педагог требао имати посредничку улогу али и унапређивати и успостављати боље и хуманије односе између школе и породице.
КАКО ЈЕ СВЕ ПОЧЕЛО?
Развој савјетодавне и педагошко-психолошке службе у свијету и код нас
У почетку су стручну службу чинили искључиво школски психолози да би се постепено ангажовали и педагози а касније и други стручни сарадници. 1953. година је значајна јер се тада Милош Јовичић, асистент Филозофског факултета у Београду, заложио за ангажовање педагога и психолога у школама. Већ наредне 1954. се почињу запошљавати стручњаци за савјетодавни рад. Подручја њиховог рада су варирала. А 1958. година се узима као почетак рада стручне службе у школама у Србији када је запослена једна група педагога и психолога који су касније постали истакнути професори и значајно допринијели унапређивању рада стручне службе. Неколико година касније донијети су и први правилници и упуства о раду школских педагога и психолога чија се сфера дјеловања стално проширивала. У почетку је број психолога који су радили у школама био већи од броја педагога који су били запослени али се временом број педагога у школама константно повећавао тако да је сада тај број приближно изједначен.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET