Jan Amos Komenski | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Jan Amos Komenski". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA ŠKOLA ZA VASPITAČE
STRUKOVNIH STUDIJA
ALEKSINAC
SEMINARSKI RAD
IZ OPŠTE PEDAGOGIJE
Tema: Jan Amos Komenski
Aleksinac, decembar 2009
I
Godinu dana posle smrti Jan Amosa Komenskog, Lajbnic je zapisao: “Komenski, docice vreme, kada ce povorke plemenitih, postovati ono sto si sam ucinio, postovati i snove nada tvojih”.
Reci plemenitog Lajbnica su ispunjene: Komenski je dobio divne spomenike, pre svega u Uhredskom Brodu i Nardenu. Muzeji imena Komenskog postoje u rodnom kraju i Pragu. Skole sveta kite se imenom Komenskog. Svaki jubilej Komenskog je praznik svetske pedagoske misli. Komenskog izdaju izdavaci svih svetskih jezika. Casopisi radove o Komenskom stavljaju na prve stranice. Slika Komenskog, koju je za zivota izgravirao poznati graver Vaclav Holarom(1942.), kopira se u milionskim tirazima za znacke, a nalazi se u svim hramovima prosvete, koji postuju svoje juce. Pronalazaci nastavnih sredstava srecni su, ako njihov pronalazak moze da udje u poznatu zbirku Komenskog. Komenski je postao uzor i inspiracija mladima koji se opredeljuju za vaspitacki poziv.
Cesto je misao Komenskog poslednja recenica koja se obradjuje na kraju studija…
Jan Amos Komenskog nisu voleli samo protivnici Husita. Proganjali su ga oni kojima je bila strana himna Husita: “Ko ste bozji ratnici?”Proganjali su ga svi oni kojima su bile strane reci slobode Komenskog:”Svuda neka sloboda tece! Nasilje neka je svima daleko!” Proganjali su ga zagovornici rata , jer za Komenskog:”Rat je potrebno odbaciti, kao nesto zversko, jer ljudima pristaje samo ono sto je ljudsko”. Proganjali su ga svi oni kojima su bile strane reci njegove Poslanice neba:”Zar pakao u tome je volja tvoja, da medju ljudima takva neravnopravnost bude, jedni da obilje svega imaju, bez rada dobro da zive, drugi pak neimastinu da gule!” Danas, ljudi Slobode, Mira, Jednakosti, Bratstva, nemaju razloga dad a s ponosom izgovaraju i ponavljaju reci velikog Komenskog:” Sto zelimo je to, da potpuno i do pune ljudskosti moze obrazovati – ne jedan covek ili nekoliko ili mnogo ljudi, vec svi ljudi… ukratko svako!
II
Bitka na Beloj Gori(1620.)prekinula je snove Komenskog i njegove Ceske brace. Rat mu je plamenom odneo kucicu I biblioteku. Kuga mu je odnela zenu i dvoje dece. Progonstvo postaje zivot Komenskog i njegove Ceske brace. Komenski sa oko 30 000
pripadnika Ceske brace luta gotovo osam godina. Najzad, nastanio se u Lesnu (Lisa, Leso) u Poljskoj. Postao je nastavnik, pa rektor latinske skole. Mnogo kasnije braca su ga izabrala za episkopa. Bio je to poslednji episkop Ceske brace.
Komenski je u svojoj cetrdesetdvogodisnjoj emigraciji cesto navracao u Lesnu. Ono mu je postalo druga domovina. Bilo je sve tako dok i njega nisu spalili I Komenski doziveo ponovnu tragediju rata. Ovoga puta sudionici su bili Poljaci. Ovoga puta gubici su za nauku bili jos veci, jer je poznato da je u Lesnu napisao I svoja najveca dela.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET