Informatičko obrazovanje i savremeni nastavni sistemi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Informatičko obrazovanje i savremeni nastavni sistemi". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
Krajem proslog veka u nase osnovne I srednje skole uveden je jedan novi predmet ‘Osnovi informatike’. I pre uvodjenja takvog predmeta u skole, veci broj mladih je sticao informaticka znanja I osposobljavao se za rad na kompjuterima van nastave I skole. Ucenici su poceli da se upoznaju sa informatikom a u pedagoskoj nauci razvijala se I usavrsavala posebna metodicka disciplina ciji je predmet nastava informatike I informaticko obrazovanje.
1. TEORIJSKO – METODOLOSKA PITANJA METODIKE INFORMATICKOG OBRAZOVANJA
POJAM METODIKE INFORMATICKOG OBRAZOVANJA
Metodika informatickog obrazovanja se moze definisati kao posebna naucna pedagoska disciplina koja proucava zakonitosti procesa proucavanja, ucenja, samoucenja I stvaralastva u okviru nastavnog predmeta informatike, ali I okviru vannastavnog I vanskolskog ucenja informatickih sadrzaja.
PREDMET I PODRUCJE PROUCAVANJA
Pod predmetom proucavanjametodike informatickog obrazovanja podrazumevaju se zakonitosti procesa poucavanja, ucenja, samoucenja I stvaralastva u nastavi informatike u okviru formalnog I neformalnog obrazovanja.
Podrucje metodike informatickog obrazovanja je veoma slozeno I njega cine sledeca pitanja: epistemolosko-metodoloska pitanja, izrada terminoloskog sistema informatickog obrazovanja, zakonitosti cetiri povezana procesa / poucavanja, ucenja, samoucenja I stvaralastva /, konkretizacija opsteg cilja vaspitanja I obrazovanja, dometi I ogranicenja planiranja, modela programiranja I grupisanja sadrzaja informatickog obrazovanja, povezivanje nastave informatike sa vannastavnim I vanskolskim oblicima informatickog obrazovanja, makro I mikro organizacija procesa informatickog obrazovanja, tok obrazovnog procesa, pracenje I vrednovanje ishoda procesa, funkcija vaspitaca I vaspitanika u procesu informatickog obrazovanja.
ZADACI METODIKE INFORMATICKOG OBRAZOVANJA
Kao I druge naucne discipline I metodika informatickog obrazovanja ima svoje zadatke: 1. Utvrdjivanje zakonitosti procesa pucavanja, samoucenja I stvaralastva u nastavi informatike I u okviru vannastavnog I vanskolskog informatickog obrazovanja; 2. Naucno-kriticko vrednovanje rezultata istrazivanja u oblasti informatickog obrazovanja; 3. Saradnja sa drugim naukama; 4. Naucno zasnivanje I prakticna verifikacija modela informatickog obrazovanja; 5. Pracenje razvojnih tokova informatickog obrazovanja; 6. Usavrsavanje prakse informatickog obrazovanja; 7. Pracenje, analiza I razrada savremenih koncepcija primene informatike I kompjutera u nastavi drugih nastavnih predmeta I u vaspitno-obrazovnom procesu u celini; 8. Razvijanje posebnih metoda, tehnika I postupaka za istrazivanje informatickog obrazovanja.
MULTIDISCIPLINARNOST METODIKE INFORMATICKOG OBRAZOVANJA
Svaka metodika ima karakter multidisciplinarnosti cime se izrazava specifican odnos izmedju pedagogije I predmetnih nauka. Multidisciplinarnost metodike informatickog obrazovanja ogleda se u njenoj povezanosti sa kibernetikom, informatikom, pedagogijom I didaktikom.
ODNOS KIBERNETIKE, INORMATIKE I PEDAGOGIJE
Jedan od metodoloskih problema je sagledavanje odnosa I relacija metodike informatickog obrazovanja sa kibernetikom, informatikom I pedagogijom. Da bi se uspesno sagledao ovaj odnos potrebno je dati definicije ovih nauka. Kibernetika se definise kao posebna nauka koja se bavi proucavanjem, upravljanjem sistema I procesa putem informacija. Pod uticajem kibernetike u drugoj polovini dvadesetog veka konstituisana je informatika.
Inromatika se definise kao posebna naucna disciplina koja proucava zakonitosti proizvodnje, cuvanja informacija kao I funkcionisanja informacionih sistema. Mnoga znanja kibernetike sadrzana su u okviru informatike. Za nastavu I informaticko obrazovanje najznacajnija je povezanost kibernetike I informatike sa pedagogijom. Pedagogija se definise kao nauka koja prucava zakonitosti vaspitno obrazovnog procesa. Tri osnovna pojma pedagogije /vaspitanje, obrazovanje, nastava/ spadaju I u osnovne pojmove metodike informatickog obrazovanja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET