Humoristička poezija Branka Ćopića u radu sa djecom predškolskog uzrasta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Humoristička poezija Branka Ćopića u radu sa djecom predškolskog uzrasta". Rad ima 42 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET CRNE GORE
FILOZOFSKI FAKULTET NIKŠIĆ
Branka Dragaš
HUMORISTIČKA POEZIJA BRANKA ĆOPIĆA U RADU SA DJECOM PREDŠKOLSKOG UZRASTA
Završni rad -
Nikšić, 2008. godine
UNIVERZITET CRNE GORE
FILOZOFSKI FAKULTET NIKŠIĆ
HUMORISTIČKA POEZIJA BRANKA ĆOPIĆA U RADU SA DJECOM PREDŠKOLSKOG UZRASTA
- Završni rad
JMBG: 22304984295029
Nikšić, jul 2008. godine
Sadržaj
Uvod
Pjesme za djecu, pogotovu one humorističke, prikazuju jedan idealan, radostan svijet. Zato dijete voli da ih sluša, zbog ritmike u kazivanju, njihove melodičnosti i slikovitosti. Čak i kad su stihovi nonsensne sadržine, oni motivišu i raduju djecu, pokreću ih na razgovor i igru. Poetski upotrijebljene riječi izazivaju uvijek bogatije značenje od onog u svakodnevnoj komunikaciji, jer pobuđuju druga, prenesena značenja od onih na prvi pogled uočljivih, sugerišu bogatije predstavljanje od proznih djela, koja su lakša i razumljivija, ali ih djeca kasnije ipak teže prihvataju.
Pjesme koje biramo za predškolsku djecu treba da budu provjerene umjetničke vrijednosti, da su u skladu sa vaspitno-obrazovnim ciljevima u razvoju govora i da pružaju mogućnost i povod za govorne igre glasovima, riječima i rečenicama. Tako će stihovi biti povod za uvježbavanje artikulacije glasova za podražavanje glasova iz prirode (onomatopeja), za različita ritmička ponavljanja slogova, riječi, rečenica, za bogaćenje dječijeg rječnika, za vježbe u građenju stihova. Učenje stihova, između ostalog, doprinosi da povučena i stidljiva djeca postanu govorljivija, da razvijaju smisao za ritam,a naročito za lijep govor i izražajno kazivanje, za cjelokupni mentalni, emocionalni i etički razvoj djeteta.
Cilj obrađivanja humorističke poezije sa predškolskom djecom ne svodi se samo na učenje, već je cilj da djeca zavole poeziju, da iskreno uživaju u njoj, da ona ostane u njihovim srcima i kada odrastu i postanu ljudi, kao draga uspomena na bezbrižno djetinjstvo.
Zadatak ovog rada je da teorijski predstavi humorističku poeziju Branka Ćopića i da prikaže neke od načina njene metodičke interpretacije u radu sa djecom predškolskog uzrasta.
Branko Ćopić rođen je 1. januara u selu Hašani ispod planine Grmeč, kraj Bosanske Krupe, a umro, 26.marta 1984. godine. Učiteljsku školu je završio u Karlovcu, a Filozofski fakultet, grupu filozofsko-pedagošku u Beogradu. Prvu priču (crticu) objavio je 1928. godine kada mu je bilo 13 godina. Drugi svjetski rat ga zatiče u zavičaju, od prvih ratnih dana je u NOB-u.
Dobio je brojne nagrade za književno stvaralaštvo: nagradu AVNOJ-a, Njegoševu, NIN-ovu nagradu. Prvi put su mu štampana Sabrana djela u 12 tomova 1964. god, u koja je ušlo petnaest zbirki, četiri romana, petnaestak zbirki (ciklusa) pjesama za djecu, tri zbirke priča za djecu, jedna komedija za odrasle i jedna za djecu, a drugo izdanje Sabranih djela objavljeno je 1976. godine u 14 tomova. Njegova djela su objavljena u više od milion primjeraka. Djela su mu prevedena na više desetina jezika, među ostalim na: ruski, engleski, francuski, njemački, bugarski, češki, slovački, albanski, rumunski, mađarski, slovenački, makedonski.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET