Fizičko vaspitanje djece predškolskog uzrasta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fizičko vaspitanje djece predškolskog uzrasta". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Fizičko vaspitanje djece predškoloskog uzrasta
-Seminarski rad-
Sadržaj :
Uvod ................................................................................................................ 2
Vaspitno djelovanje na psiho-fizički razvoj predškolskog djeteta ................. 3
Specifičnosti u fizičkom vaspitanju predškolskog djeteta .............................. 4
Fizičko vaspitanje i integralni razvoj predškolskog djeteta ........................... 5
Podsticanje integralnog razvoja predškolskog djeteta .................................... 7
Zaključak ........................................................................................................ 9
Literatura ........................................................................................................ 10
(1)
Uvod :
Vaspitanje predškolskog djeteta je specifično u odnosu na vaspitanje u drugim uzrasnim razdobljima zbog razvojnih karakteristika i najburnijeg rasta i razvoja u odnosu na cio životni ciklus. Karakteristike po kojima je ovaj uzrast prepoznatljiv su: biološki deficit (bespomoćnost malog djeteta), plastičnost nervnog sistema (snažna podložnost uticajima iz socijalne sredine), sugestibilnost (lako podređivanje tuđoj volji i sugestiji), totalna emocionalnost, duševna ranjivost, izrazita egocentričnost i igra kao dominantna aktivnost djeteta. Upravo te kartakteristike određuju specifičan položaj djeteta u socijalnoj sredini i zahtijevaju poseban odnos prema njemu u procesu vaspitanja i obrazovanja. Roditelji u porodici i vaspitači u predškolskim ustanovama moraju stalno imati na umu uzrasne karakteristike i zakonitosti razvoja djece predškolskog uzrasta, kao i posljedice sopstvenih vaspitnih uticaja na dijete jer su one značajne za čitav kasniji razvoj ličnosti. Specifičnost se ogleda i u tome što uticaj ili djelovanje na ovom uzrastu skoro isključivo vrše stariji na mlađe. Takav uticaj proizvodi ili podrazumijeva poslušnost i potčinjenost na osnovu čega se određuje subjekatski, odnosno objekatski položaj djeteta u vaspitanju. Poznato je da dijete rado ispoljava poslušnost prema nekome koga potpuno poznaje i voli, a uvijek doživljava potčinjenost kada mora slušati nekoga koga ne poznaje i ne voli. To su opominjući razlozi zbog kojih djetetu mora biti „darovana“ nepatvorena ljubav roditelja i istinska pedagoška ljubav vaspitača. U vaspitanju predškolskog djeteta integralna ličnost uvijek treba biti u fokusu pažnje i interesovanja roditelja i vaspitača. Umješnim vaspitanjem se može doprinijeti integrisanju njene kognitivne, afektivne i psihomotoričke sfere uz usvajanje određenih vrijednosti, formiranje ideala, razvoja motivacije i sl. Pri tom treba imati na umu da svaka ličnost posjeduje specifičan kapacitet u pogledu potreba i mogućnosti vaspitanja, to jest stepen vaspitljivosti i osjetljivosti za vaspitne uticaje. Govori se o potrebi prevaspitavanja, o empatičnom stavu djeteta, njegovoj sposobnosti da se identifikuje, o moći da imitira, da se saopštava, da se pokorava, da sluša i sl. Osobenosti predškolske razvojne faze uslovljavaju da dijete prima spoljašnje uticaje ne onakve kakvi su, već kako nalažu mogućnosti te faze. Zbog toga posredovani sadržaji što ih djeca usvajaju i način posredovanja moraju biti saobraženi obrascima interakcije što ih dijete tog nivoa razvoja uspijeva uspostaviti sa svojom socijalnom sredinom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET