Eksperimentalno uciliste na dzon djui (makedonski) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Eksperimentalno uciliste na dzon djui (makedonski)". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

EKSPERIMENTALNOTO U^ILI[TE NA XON DJUI
centralno pra{awe, a nivnoto usoglasuvawe so razvitokot,potrebite i sposobnostite na decata go pravi nastavnikot. Edinstvenosta na kurikulumot i negovata povrzanost, Djui ja gleda vo socijalnite zanimawa. Tie se na~in na aktivnost ,so koja deteto ostvaruva i u~i nekojaforma na rabota koja se vr{i vo op{testveniot `ivot. So upotrebata na racete, drugite motori~ki organi i okoto mnogu lesno decata se steknuvaat so iskustva i doa|aat vo kontakt so najrazli~ni materii. Preku zanimawata, deteto ja odr`uva ramnote`ata me|u intelektot i fizi~kata sposobnost, steknuva iskustva, go razviva vnimanieto, podelba na rabotata, vzaemna sorabotka i svesnost za sopstvenata sposobnost. Djui, vo sredi{teto na negovoto u~ili{te gi stava zanimawata, a obrazovnite sodr`ini, se {irat kako koncentrira~ki krugovi okolu niv. Zatoa, zada~ata na nastavnikot vo eksperimentalnoto u~ili{te na Djui e da gi identifikuva interesite na u~enicite i da izbere sodr`ini i metodi so koi }e go anga`ira maksimalno u~enikot, soodvetno da ja organizira sodr`inata vo aktivnosti koi se del od sekojdnevniot `ivot i prirodniot interes za hrana, dom i obleka. Glavnite zanimawa vo eksperimentalnoto u~ili{te na Djui se: gotvewe, {iewe, tekstilna rabota i stolarstvo. Toj vo negovoto delo "U~ili{te i op{testvo" dava skica na idealnata postavenost na rabotnite prostorii vo u~ili{teto {to vsu{nost e postavenosta na rabotnite prostorii vo eksperimentalnoto u~ili{te .
Vo nedelata eden do dva ~asa se posvetuva na {iewe, gotvewe i stolarstvo. Sekoja grupa edna{ nedelno podgotvuva sopstven ru~ek, ja postavuva masata, go servira jadeweto i vr{i priem na gosti. Djui, pottiknat od potrebata na decata, niz igra so minijaturi da gi emitiraat socijanite zanimawa, toj ne{tedej}i na finansii se obidel site alatki i materijali da bidat soodvetni na psihi~kata i fizi~kata razvienost na decata. Vo stolarskata rabotilnica, decata glavno izrabotuvaat predmeti koi se potrebni vo u~ili{nata rabota. Interesot za zanimawata spored Djui, e od ogromno zna~ewe i toa predstavuva osnova za nadgradba i organizacija 4
na znaewata. Povrzanosta na zanimaweto so `ivotot, a voedno i so naukite, mora da se iskoristi za da mo`e decata, da gi izu~uvaat naukite, od nivnata primeneta strana. So gotveweto izu~uvaat hemija, so stolarstvo broevi, smetawe, geometriski principi, a so {ieweto istorija i geografija, no i kni`evnost. Na toj na~in, deteto se zapoznava so ra~li~ni aktivnosti i formi na stvarnost, a potoa pominuva na zapoznavawe na sodr`inite koi mu ovozmo`uvaat, kontrola nad aktivnostite i metodite za istra`uvawe i intelektualna komunikacija. Taka, so linija na postepen progres od edni vo drugi aktivnosti, Djui go formulira svojot razvoen kurikulum, koj treba da ima samo korisno vlijanie vrz u~enicite, a izu~enoto da stane del od nivniot karakter. Moralnoto vositanie kaj Djui, ne e odvoeno, bidej}i toj smeta deka karakterot ne e cel sama za sebe i deka toj treba da se formira, preku site aspekti na nastavata i u~ili{niot `ivot. Djui poso~uva "moralno trojstvo vo u~ili{teto" za formirawe na karakterot: socijalna mo}, socijalna intelegencija i socijalni interesi. Zatoa, u~ili{teto treba da bide socijalna institucija, povrzana so detskite idei i interesi, so organiziran kurikulum koj }e napravi svesna li~nost, za ulogata i odgovornostite vo sredinata vo koja `ivee. Eksperimentalnoto u~ili{te na Djui, e organizirano kako neformalna zaednica, kade sekoj se ~uvstvuva potreben i zna~aen i ima svoj pridones vo nejzinoto funkcionirawe. U~ili{nata atmosfera e relaksirana i sekoe dete u`iva poddr{ka i gri`a od strana na nastavnikot, nema strav da pobara pomo{ koga ima potreba, a u~enicite se osposobuvaat da re{avaat problemi. Samiot Djui e iznenaden od hrabrosta, samodoverbata, nekoleblivosta, vzaemnata sorabotka, {irokogradosta, izgradenite kvalitetni rabotni naviki, kreativnosta i me|usebnata po~it me|u u~enicite i nastavniot kadar. Disciplinata vo u~ili{teto e mnogu zna~aen moment bidej}i taa ja nema. Nema ti{ina, nema red, nema dr`ewe na teloto vo odredena polo`ba, nema restriktivnost. Tamu, u~enicite se organizirani vo mali klasovi, nastavnicite pritoa im posvetuvaat pove}e vnimanie i polesno gi zapoznavaat nivnite individualni sposobnosti i interesi, so toa mo`e da se naso~uvaat decata spored nivniot interes i `elba, a kako proizvod na toa se dobiva maksimalna anga`iranost pri ostvaruvawe na nastavnite celi. Samite aktivnosti i maksimalnata anga`iranost na decata, sozdavaat standardi za odnesuvawe, koi se i osnova na u~ili{nata disciplina. Niz rabotata na eksperimentalnoto u~ili{te, nastanuvaat promeni vo politikata i organizacijata na u~ili{teto. Edna od promenite e vo sostavot na u~enicite vo oddelenijata. Na po~etokot, koga brojot na u~enici e mal, ne se pravela podelba spored vozrasta na u~enicite, a celta bila pomalite u~enici da imaat mo`nost posvesno da u~at od postarite, a postarite u~enici da mo`at da prevzemat odgovornost za gri`ata za pomalite. Podocna se grupiraat vrz osnova na nivnite prethodni znaewa i sposobnosti, nivnite zaedni~ki 5
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET