Osposobljavanje za rad u multikulturalnoj zajednici | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osposobljavanje za rad u multikulturalnoj zajednici". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET U NIŠU
FILOZOFSKI FAKULTET
DEPARTMAN ZA PEDAGOGIJU
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA UVOD U PEDAGOGIJU:
OSPOSOBLJAVANJE ZA RAD U MULTIKULTURALNOJ ZAJEDNICI
Niš, Januar, 2010.
Sadržaj
Uvod 2
Obrazovanje i rad 5
Pravci daljeg razvoja evropskog obrazovanja 8
Principi radnog vaspitanja 10
Metode rada 11
Literatura 12
Uvod
Uloga rada u obrazovanju, vaspitanju, društvenom životu pa i samom razvoju čoveka i njegove svesti je presudna i od nemerljivog značaja, stoga je osposobljavanje za rad u multikulturalnim zajednicama postao jedan od glavnih zadataka pedagoga i savremenog razvijenog društva. Rad, suštinska odlika čoveka kao društvenog bića, neraskidivo je povezan sa vaspitanjem jer je jedan od osnovnih puteva, metoda i sredstava vaspitanja tj. razvijanja i oblikovanja ličnosti, njenih navika i društveno prihvatljivim normama. Isto tako je i vaspitanje odrednica rada i važna je za njegovo stalno menjanje i usavršavanje pa su zato oni zavisno povezani i međusobno uslovljeni. Neki teoretičari zastupaju tvrđenje da je rad stvorio samog čoveka i da je uslov celokupnog njegovog života i razvoja, da je rad imao presudnu ulogu u probražaju čovekovog pretka u sadašnjeg čoveka tako što je nekim novim radnjama zahtvao da se čovek uspravi pri kretanju i dovede ruke do savršene forme koju one imaju danas pa su stoga ruke organ rada ali i njegov proizvod. Čovek je kroz rad učio predmete sa kojima je dolazio u dodir prilikom rada, neophodnost da zajednički obavlja poslove, pa i potreba sporazumevanja u radu i zajedničkog korišćenja radnih iskustava pa su to potrebe iz kojih ce izrasti vaspitanje. Iz rada i težnje za stupanjem u medjusobne odnose nastaje govor i razvijanje svesti i zaključivanja u toku rada a to je omogućilo ljudima da im odnosi sa drugim ljudima postanu organizovani, namerni, intencionalni a ne slučajni, površni i bez cilja, gde se vidi jos jednom kako se vaspitanje razvija kroz rad.
Pre nego što započnemo priču o radnom osposobljavanju i vaspitnu ulogu u tom procesu, najpre ćemo objasniti termine multikulturalnost i multikulturacija.
Pod multikulturalizmom se obično, pod uticajem zapadne nauke i aktuelne politike, podrazumeva odnos između različitih nacionalnih kultura, s tim što se potpuno zanemaruje postojanje različitih kulturnih modela unutar iste nacionalne kulture. Politika, ali i dobar deo tzv. "nacionalnih" društvenih nauka, ne samo u Srbiji nego u svim balkanskim zemljama, definiše multikulturalizam kao odnos "nacionalnih" kultura. Prirodu jedne multikulturalne zajednice ne čini samo skup jezičkih i etničkih diverziteta njenih građana već i njihovih identiteta na osnovu kojih oni grade različite društvene planove. Koncept multikulturalnosti počiva na dva fundamentalna principa – priznanju različitosti i priznanju identiteta.
Ako se okrenemo samo ka političkoj teoriji dolazimo do zaključka da je multikulturalizam normativni okvir za izgradnju dobro uređenog poretka, ali i da nije postao sastavni deo vodećih principa savremenih političkih poredaka. Razumevanje i saradnja različitih kulturnih modela u širem teritorijalnom, nacionalnom ili globalnom okruženju moguće je samo ako postoji efikasan mehanizam za prevazilaženje međukulturnog sukoba (potencijalno mogućeg u svakom multikulturnom, dakle, praktično u svakom društvu). Da bi se takav mehanizam izgradio, neophodno je definisati nivoe kulturnih modela koji učestvuju u odnosu, što direktno zavisi od nivoa koji se tretira kao većinska kultura.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET