Osobenosti dramaturgije za decu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osobenosti dramaturgije za decu". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај :
Од позорнице које дете носи у својој машти до позоришта за дете у стварности....................................................................................................2
Сценске бајке као метафорично приказивање стварности................3
Драматика детињства и драматургија за децу ....................................4
Неки проблеми при писању комада за децу...........................................6
Особености драматургије за децу
Од позоришта које дете носи у својој машти до позоришта за дете у стварности
Пре него што пређемо на изналажење и уочавање неких особености које су својствене за децу, треба поново истаћи да та деца,као и одрасли,непрестано живе у ткз. драмским формама; деца непрестано примају и утиске и на њих реагују свесно или несвесно- што је у суштини најстарији дијалог у природи. Осим тога играјући се деца, непрестано дијалогизирају чак и са ,,мртвим стварима“, јер су деца у много чему чаробњаци, ачесто и већи мудраци од одраслих,кад захваљујући својој моћи све чега се дотакну претворе у живот,песму и кретање. За децу не постоје мртве ствари и оне не само да живе ,већ и говоре, и тај чаробни језик стварности најбоље разумеју деца.
Ако не разговара са светом и појавама око себе,дете води дијалог само са собом.
После ових успутних напомена можемо истаћи да прво и најраније позориште у које дете уђе јесте оно позориште које дете само ствара и носи,захваљујући својој активној природи уопште, и својој машти посебно.
Истичемо ово позориште у дечијој машти да би смо на дете гледали не само као на објекатсценског утицаја већ и као субјекат који у свом неограниченом царству игре поседује и свој имагинарни ,, лебдећи свет „ назван позориште.
Ако се има на уму да систематски развој драматургије за децу траје једва педесетак година, лако је објаснити што у овој области подразумевајући чакодговарајућу литературу на свету има веома мало систематизованог искустава, теориских анализа или студија.
Желећи да што конкретније и прегледније изложимо неке особености драматургије за децу, помињући и одабирајући карактеристичне комаде за децу из разних земаља, и осврћући се на на драматуршка својства и садрзај тих комада. Покушаћемо да сагледамо са чиме се деца многих земаља у свету, као позоришни гледаоци или извођачи сусрећу.
Мађу комадима намењеним деци испод 11 година у којима су извођачи одрасли поменимо најпре адаптације разних средњевоковних хроника у којима се јављају животиње као јунаци или се у адаптацијама још више развијају узбудљиви авантуризам који произилази из међусобног сусрета са животињама. Овим доказујемо да деца са лакоћом и уживањем прате еволуцију односа међу животињама ,јер су животиње најлепше играчке на свету ,играчке које се пред очима детета узбудљиво преображавају и непрестано мењају,па те живе или оживљене играчке на позорници изазивају и омогућавају низ сазнања о животу људи и њиховим односима. Јер у драматику породичног, школског и друштвенг и породичног живота ,дете улази преко поимања драматике коју може да доживи и својим искуством да да обухвати тј.драматичних збивања која почињу елементарно а завршавају се једноставно.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET