Obrazovna tehnologija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obrazovna tehnologija". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Универзитет у Крагујевцу
Педагошки факултет у Јагодини
ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
-вежбе-
ментор: студент:
Јагодина,2008
ВЕЖБА 1.
Анализа педагошке ваљаности ТВ емисије из образовног или школског програма
Емисија: ДИВЉИ СВЕТ ( РТС, први програм, радним даном од 10:37 до 11:05 )
Емисију уређују и воде чланови Руске експедиције. Они истражују животињски свет шума у различитим деловима Русије. Прате одређену животињу неко време (пар недеља), бележе камером најинтересантније делове и то приказују у получасовној епизоди.
Ову емисију сам пратила од 28.07.2008. до 1.08.2008. и тада су приказали следеће животиње: јазавца, видру, сребрну лисицу, бодљикаво прасе, ракуна.
Емисија се састоји из три дела:
- кратак прилог (најава животиње)
- снимак (оно сто су чланови експедиције забележили о тој животињи)
- кратак резиме (или најава наредне емисије-животиње)
Епизода коју ћу навести овде носи назив Мир у шуми, а говори о јазавцу.
После најаве животиње (путем снимка и коментара наратора) следи снимак који су забележили чланови експедиције, уз сасвим добро објашњење наратора. Прво су се позабавили изгледом јазавца, а онда говорили о његовом начину живота: јазавци лоше виде, мало боље чују; често повреде нос па га потом гурају у труо пањ како би га тамо залечили (јодом); чуло мириса им је најразвијеније па на њега највише и треба да обрате пажњу; јазавца сматрају тромом и тешком животињом, али је он ипак брз; најјачи инстикт је да може брзо да се сакрије , може брзо да се закопа у земљу; јазавци спавају зимски сан; на пролеће се појављују млади (има их од три до пет); ловци га називају вук из рупе.
Потом показују како изгледа рупа (кућа) јазавца: суво, топло; пронашли су остатке хране и има се утисак да се тачно може разграничити где је део намењен за спавање, за јело, део где избацују непотребно из огранизма. Говоре и о томе како можемо ухватити јазавца (постављање мреже у рупу јазавца)
Затим дају снимак малог јазавца који се изгубио и који, уместо да се сакрије у рупу, крије се у ногавицу сниматеља. Овог малог јазавца су пратили неко време. У једном тренутку јазавац је легао на земљу, сниматељ није знао о чему се ради, да ли је јазавац напрсно угинуо или је нешто друго у питању. Покушали су да га помере, али он се није померао. На крају су схватили да је мали јазавац заспао.
На крају емисије дали су кратак резиме онога што је приказано.
Емисија је веома занимљива. Аутори су се потрудили да на интересантан начин прикажу и приближе гледаоцима начин живота појединих животиња и пределе у Русији. Садржаји су изложени систематично и јасно. Путем ове емисије ученици ( као и сви остали гледаоци ) могу упознати далеке, непознате пределе и животиње и на тај начин проширити знања стечена у школи. Овом емисијом можемо подстаћи истраживачки и авантуристички дух ученика (младих).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET