Normativi prostora i opreme u predškolskim ustanovama | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Normativi prostora i opreme u predškolskim ustanovama". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Viša škola za obrazovanje vaspitača
Subotica
Datum: 15.11.2005. god.
SEMINARSKI RAD
NORMATIVI PROSTORA I OPREME U PREDŠKOLSKIM USTANOVAMA
1. UVOD
Položaj problema u naučnom sistemu
2. RAZRADA
2.1. Uslovi za početak rada i obavljanje delatnosti ustanova za decu
2.1.1. Uslovi u pogledu prostora
2.1.2. Uslovi u pogledu opreme
2.2. Normativi sredstava za realizaciju vaspitno-obrazovnog programa u predškolskoj ustanovi
2.2.1. Sredstva za rad sa decom do 18 meseci
Sredstva za rad sa decom od 18 do 24 meseca
Sredstva za rad sa decom od 24 do 36 meseci
2.2.2. Zajednička sredstva za sve uzraste do 36 meseci
2.2.3. Sredstva za realizaciju programa sa decom od tri godine do polaska u školu
2.2.4. Zajednička sredstva za sve uzraste i vaspitne grupe
2.3. Realizacija i primena normativa na praktičnom planu
3. ZAKLJUČAK
4. LITERATURA
1. UVOD
Normativi prostora i opreme u predškolskim ustanovama kao tema za seminarski rad me je privukla jer smatram da je neophodno da objekti u kojima deca treba da borave više sati u toku jednog dana moraju biti dobro opremljeni. Neophodni su zdravstveno-higijenski uslovi, kao i uslovi da deca budu u toplom, da im se obezbedi zdrava ishrana i prijatna atmosfera u kojoj će se osećati sigurno i zaštićeno u odsustvu roditelja.
Položaj problema u naučnom sistemu
Potreba za otvaranje predškolskih ustanova kod nas javila se početkom XIX veka zbog pojave potrebe da i žene kao i muškarci stupaju u stalni radni odnos. Tu se javio problem o zbrinjavanju dece dok su roditelji na poslu. Rešenje je ponuđeno otvaranjem vrtića u sklopu osnovnih škola. Ta ideja, u početku nije bila prihvaćena od strane svih roditelja,jer je bilo nezamislivo ostaviti decu kod nepoznate osobe; a mora se dodati da u to doba vrtić nije bio pristupačan svoj deci već samo deci dobro stojećih porodica.
Tokom godina vrtić se od „ČUVALIŠTA ZA MALU DECU“ preobrazio u ustanovu gde je deci pored nege obezbeđena mogućnost upoznavanja okoline i sveta. Danas je predškolska ustanova na tom nivou da deci obezbeđuje aktivnosti na području početnih matematičkih pojmova, umetnosti (likovnih i muzičkih aktivnosti), kulture i vaspitanja, socijalizacije, ...
Ostvarenom saradnjom između predškolske ustanove i roditelja postigao se uspeh i u opremanju vrtića sa nameštajem, elektronskom opremom kao i sa materijalima i igračkama koji su neophodni za aktivnosti sa decom.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET