Nastavni objekti - stvarno i moguće | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nastavni objekti - stvarno i moguće". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УНИВЕРЗИТЕТ У
НОВОМ САДУ
ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ
ОДСЕК ПЕДАГОГИЈА
Школска 2007/2008. година
СЕМИНАРСКА ВЕЖБАИЗ ДИДАКТИКЕ
ТЕМА:
НАСТАВНИ ОБЈЕКТИ
/ СТВАРНО И МОГУЋЕ /
МЕНТОР:
СТУДЕНТ:
САДРЖАЈ:
РЕЗИМЕ
Овај рад је покушај сагледавања наставних објеката од стварности до могућности - учионице оште намене као основног простора у којем се обавља васпитно-образовни процес.
Приликом израда ове вежбе сам посебну пажњу посветила објекту – учионици у којој сам боравила за време хоспитовања у Основној школи „Петефи Шандор“ у Новом Саду и покушала сам да сагледам тренутно стање, извршим анализу као и да, у виду решења предложим неке измене које би овај наставни објекат – учионицу учинили пријатнијим за боравак ученика и функционалнијим.
Тренутно стање у школама у Републици Србији је такво да је далеко од захтева савремене школе каква је заступљена у европским државама. Настава се изводи у учионицама опште намене које су веома стереотипне, неадекватно опремљене и у лошим хигијенско-техничким условима. Овакво стање је у великој већини наших школа али се последњих година / од 2000.године на овамо / ради на томе да се промени и прилагоди савременим потребама образовања по европским нормама што је дуготрајан и финансијски скуп подухват.
Како је образовање дуги низ година било маргинализовано, пропадање наставних објекта и неосавремењавање је допринело паду квалитета саме наставе а самим тим и знања младих генерација које су поникле у таквом окружењу.
Покушај констатације тренутног стања по застарелим нормативима и неки предлози које дајем као могућност, да би се ово стање поправило су само покушај у прилогу бољег и квалитетнијег - хуманијег окружења у којем се образују и васпитавају долазеће генерације.
Генерално гледана наставни објекти нису прилагођени потребама ученика и савременим васпитно - образовним захтевима у великом броју случајева.
Законска регулатива норматива и стандарда је застарела - из 1990, године и захтеви образовања су је превазишли;
Велики број школа представља проблем а њихова неусклађеност у погледу величине захтева рационализацију мреже школа;
Постоје школе које броје мали број ученика по одељењу – свега неколико ученика а постоје и школе које имају проблем превеликог броја ученика у одељењу – 30 и више.
Да би се наставни објекти прилагодили савременим потребама и захтевима друштва неопходно је повећање бруто националног дохотка те повећати издвајање за материјалне основе оброзовног система;
Ово је дуготрајан процес промене који захтева не мала материјална средства а ослања се искључиво на локалну средину, ентузијазам запослених и у последње време ресорно министарство;
Могућности локалне заједнице су скромни ;
Укључивање родитеља у развојне планове школа пружа могућност оплемењивања наствих објеката и њихово богађење садржајима, средствима и помагалима у циљу добијања квалитетнијег и вишег нивоа знања ученика....
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET