Nasilje u porodici kao manifestacija krize porodice | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje u porodici kao manifestacija krize porodice ". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Univerzitet u Nišu
Filozofski fakultet
Departman za pedagogiju
Nasilje u porodici kao manifestacija krize
porodice
Predmet:Porodica I vaspitno- obrazovne ustanove
Niš, 2010
Sadržaj: str.
Uvod 3 1.Teorijski pristup problemu 3
1.1. Oblici nasilja u porod 4
1.2 Statistički podaci 5
1.3. Nasilje nad decom 6
1.4 Prevencija nasilja u porodici 7
1.5 Uloga centra za socijalni rad 8 2.Metodološki pristup problemu 9
2.1. Problem istraživanja 9 2.2Predmet istraživanja 9
2.3. Cilj istraživanja 9
2.4. Zadaci istraživanja 10
2.5. Hipoteze istraživanja 10
2.6. Metode, tehnike i instrumenti istraživanja 11
2.7.Anketa 11
3. Rezultati istrazivanja 14
Literatura 20
Uvod
Danas se u javnosti često postavlja pitanje, šta se podrazumeva pod nasiljem unutar porodice, da li se to dešavalo i ranije ali se prećutkivalo, ili je pak to sasvim nova pojava?
Odgovor na ovo pitanje nije nimalo jednostavan. U svakom slucaju činjenica je da nasilja ima, s tim sto su porodice kao osnovne celije drustva u ranijem periodu bile mnogo zatvorenije pa se do podataka teže dolazilo.
Današnji svet sa svim svojim naučnim i tehničkim nepretkom još uviek pati zbog postojanja određenih moralnih i društvenih devijacija a jedna od njih je nasilje nad ženama. Žene čine oko polovinu stanovništva naše planete i igraju značajnu ulogu u razvoju ljudske civilizacije. Ali i pored ove činjenice one u većini slučajeva nemaju prava, mir i staloženost kakve poseduju muškarci. Nažalost u većini zemalja sveta možemo primetiti nasilje nad ženama u različitim oblicima i intenzitetima. Najrasprostranjeniji oblik nasilja nad ženama jeste nasilje u porodici, odnosno maltretiranje žene od strane njenog supruga.
Izloženost žena nasilju ima duboke korene u patrijahalnoj strukturi društva i tradicionalnoj podeli polova. Promene u javnom životu, poput rata, nemaštine, gubljenja zaposlenja, u značajnoj meri uticu na odnose među ljudima i pogoduju nasilju i u porodici i van nje.
Postoje verovanja da žene žrtve nasilja samo “ponavljaju ulogu” koju su videle od svojih majki jer su kao deca bile svedoci nasilja u bliskom okruženju. Osim toga, naša društvena tradicija ohrabruju dečake da se ponašaju agresivno, da pokazuju fizičku snagu i primenjuju je na drugima, što samo pojačava efekte nasilja u porodici koji služe kao model ”pravila ponašanja”.
Devojčice uče da moraju biti “slabe i nežne”, da se pokoravaju i prihvataju kao pravilo dominantnu ulogu muškarca u porodici i društvu. Ovakve društvene vrednosti ohrabruju devojčice da prihvate način na koji ih tretiraju njihovi muževi i da očekuju da će oni primeniti fizičku silu da održe “kontrolu” nad ljudima u svom bliskom okruženju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET