Metode vaspitanja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metode vaspitanja". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Високо-Пословна школа Блаце
Смер: Рачунарство и Информатика
Семинарски рад
Предмет: Педагогија
Тема: Методе васпитања
Студенти: Професор:
Галић Стефан Мр. Драгица Кулић
Лазић Иван
Октобар 2010
Педагогија
Појам
Дефинисање педагошке науке
Задаци педагогије
Методе васпитања и образовања
Васпитање
Појам педагогије:
Реч педагогија је грчког порекла и састављена је од речи : паис-паидос (дете) и аго-агеин (водити). У старој Грчкој, рец агагос означавала је роба који је био задужен да прати дете у сколу. Касније се та лексема употребљавала за означавање одгајитеља – васпитача. Јавља се први пут у Француској око половине 15. века, а настала је као одраз размишљања о процесу израстања детета, односно у процесу у току којег родитељи и друге одрасле особе настоје да дете буде здраво, да се у њему развијају људске особине и да научи оно што ће му користити у животу. Отуда васпитни процес има различита полазишта:
- Биопсихичка
- Психосоцијална
- Антрополошко-културална
- Историјска
- економска
- Правна
- Филозофска итд...
У српском језику, а под утицајем Немачких педагошких схватања, употребљаван је израз ,,педагогика,, у значењу теорије васпитања и педагогија у значењу праксе васпитања.
Дефинисање педагошке науке:
Педагогију као науку дефинисали су, или су покушали да то учине многи аутори уџбеника педагогије, и исти ће бити цитирани у следећем тексту:
Педагогика излаже правила и законе до којих се дошло искуством и размишљањима, а по којима треба васпитавати, односно она је скуп правила и закона којима треба да се васпитава – то је васпитна теорија; а примена педагошких правила и закона у практичном раду у животу то је васпитна пракса. (Протић Љ. 1924.)
Педагогика је скуп појмова и правила по којима зрео човек утиче на незрелог, са намером да га развије према највишој наравственој норми о општем људском одређењу. (Чутурило С. 1937.)
Стјепан Патаки 1939. годинеДанас се васпитање схвата као пет битних компоненти:
морално
интелектуално
естетско
радно-техничко
физичко-здравствено
После другог светског рата наша педагогија је била под непосредним утицајем руске педагошке мисли која гласи: Педагогика је наука о васпитању деце, односно, систем педагогике садржи учење о циљу и задацима васпитања, о њеној садржини, методима и организацији. Она проучава шта је васпитање, шта се њиме жели да постигне, који чиниоци утичу на развој младе личности, а посебно каква је моћ васпитања, његова улога и значај у животу друштва и сваког појединца; који су услови потребни за васпитни рад; којих се пронципа треба придржавати при остваривању постављеног циља, која су васпитна средства, методе и организација најпогоднијих, најефикаснији за остваривање задатака васпитања итд.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET