Sadržaj obrazovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sadržaj obrazovanja". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Novom Pazaru
Odsjek:Pedagogija
Smjer:Vaspitač
Seminarski rad
Tema: Sadržaj obrazovanja
Jasmina Todić Doc.dr. Tarik Obralić
Novi Pazar, 2012.god.
Sadržaj:
Uvod.................................................................................................................................................3
Didaktička transformacija generaciskog iskustva…………………………......................………..5
Historijski karkter i uvjerenost obrazovnih sadržaja………………………………………….….7
Pricipi i teorija naučnih sadržaja………………………………………………………………….7
Principi……………………………………………………………………………………..…......8
Teorije o izboru nastavnog sadržaja……………………………………………………………..9
Zaključak………………………………………………………………………………………..10
Literatura………………………………………………………………………………………..11
Uvod
U prošlosti je društvo moglo da obezbedi određene standard i ukaže na bolje puteve borbe za život. Sadžaji opšteg obrazovanja moraju održati komplekse problema umesto istrgnutih, nezavisnih i izolovanih delova. Sadržaji obrazovanja će više zahtjevati unošenje novoga, pa ih treba češće i brže zahtjevati kao odgovor na vrijeme na kojem se informacije otkrivaju i na stepen saznanja u tome šta treba mijanjiti.
Obrazovanje se djeli sa obzirom na različite kriterije:
Dob odgajenika: pedškolsko, školsko i obrazovanje odraslih
Prema mjestu realizacije: obitelji, škola, ostlim odgojnim institucijama,
Uzimamo u obzir odgojna područaja: obrazovanje u nastevi tjelesnog, intelektualnog, esteckog, moralnog i radnog odgoja.
Školsko obrazovanje djeli se na osnovno, srednje i visoko.
Didaktička transformacija genaraciskog iskustva
Odgojni sadržaji su: egzistencijalni, društveno-moralni i humanistički sadržaji.
„ Sadržaji egzistencionog odgoja obuhvaćaju elemente radnog i proizvodnog odgoja,ekološkog odgoja,prometnog odgoja, zdrastvenog i tjelesnog odgoja, odgoja za društvenu samo zaštitu. Dakle, sve ove sadržaje koji omogućuju održanja i reprodukciju života te njihovu zaštitu i očuvanje.“
„ Sadržaji društveno- moralnog odgoja odnose se na usvajanje određenih društvenih normi koje regurilajuodnose u društvenim grupama. To su i saadržaji odgoja za humane odnose među spolovima, sadržaji primene za brak i obiteljski život. Uz te sadržaje vezuje i aktivnosti učenika za zadovoljavanje svojih osnovnih potreba: pripadanje određenoj grupi i prihvaćenje u njoj, te povezanost uz određeni broj bliskih osoba.“
U obrazovne sadžaje i aktivnosti ubrajaju naučne, umjetničke i tehnološke sadržaje.
Naučni sadržaji odnose se na činjenice i generalizacije do kojih je ljudsko društvo došlo u vlastitom nastojanju da spozna prirodnu i društvenu sredinu. Ta iskustva sistematizovana su u prirodnim naukama, kao što su biologija, fizika, hemija, te u društvenim naukama kao što su sociologija, geografija, historija. Tu pripadaju matematika i informatika.
Umjetnički sadržaji obuhvaćaju vrijeda književna, dramska, filmska, muzička, plesna i likovna ostvarenja ali i savladanja jezika pojedinih umjetnosti.
Tehnološki sadržaji odnose se na ovladavanjima procesima koji omogućuju preradu prirodeza potrebe ljudi, jer ljudima priroda nije dana u gotovom obliku. To su sadržaji opće tehičkog obrazovanja, sadržaji domaćinstva, prehrane, odvijanja hobi-aktivnosti, ali i stručno obrazovanje za određeno zanimanje koje će pojedic obavljati unutardruštvene podjele rada.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET