Radno igrovna sredstava u vrtiću | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Radno igrovna sredstava u vrtiću". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod .....................................................................................................2
Pojam igre ....................................................................................... 3
Odnos između igre i rada ................................................................ 4
Radno-igrovna sredstva koja se koriste u govoru .......................... 7
Vizuelna sredstva ...................................................................8
Auditivna sredstva ................................................................. 8
Audiovizuelna sredstva ..........................................................9
Audiovizuelna i kinetičkomotorička sredstva ........................9
Korišćenje slika, dijapozitiva i aplikacija .............................. 9
Rad sa knjigom i slikovnicama ........................................................11
Korišćenje slikovnica ............................................................ 11
Lutke kao radno-igrovna sredstva ....................................................12
Zaključak ……………………………………………………….......13
Literatura ..........................................................................................14
Uvod
Igra je osnovna aktivnost detinjstva, naročitо deteta pretškolskog uzrasta, i njegov nerajzdvojni pojam i pratilac. Ona je osnovni oblik dečje stvaralačke delatnosti, pomoću koje se dete svestrano razvija i istovremeno ispoljava svoju ličnost, svoj karakter i svoje individualne sposobnosti i sklonosti. Po mišljenju mnogih savremenih pedagoga, igra je za dete ono što je rad za odraslog, ona je prvi stupanj dečje delatnosti koja prethodi radu i pretstavlja njegovu specifičnu zamenu. Tako pedagog Makarenko u jednom svom predavanju za roditelje kaže: „Igra ima važan značaj u životu deteta, takav isti značaj kakav kod odraslog ima rad, služba. Kakvo je dete u igri, takvo će umnogome biti kada odraste. Stoga se vaspitanje budućeg radnika vrši prvenstveno u igri".
Međutim, mnogi roditelji ne shvataju izvanredni značaj igre kao sredstva za vaspitanje njihove dece, već je često smatraju običnoim zabavom i dokolicom, na koju ne treba obraćati nikakvu naročitu pažnju, a još manje pomišljati na njeno korišćenje u vaspitine svrhe. Takvo shvatanje je posledica nepoznavanja prirode dečje igre i njenog pedagoskog delovanja na formiranje ličnosti deteta, naročito u pretškolskom periodu, koje je, po opštem mišljenju psihologa i pedagoga, odlučni period za formiranje dečjeg karaktera i navika, koje ostaju za ceo život i od kojih zavisi buduća struktura ličnosti.
Pod rukovođenjem dečjom igrom ne podrazumevamo ni u kom slučaju grubo mešanje starijih u igru, što bi sputavalo dečju samostalnost i njihovu stvaralačku fantaziju, koja specijalno u igri dolazi do izražaja, već stvaranje potrebnih uslova za igru, nenametljivi potsticaj u njenoj zamisli, organizaciji i slično.
Da bismo mogli pravilno upravljati vaspitanjem deteta, moramo dobro poznavati osobitosti njegovog psihofizičkog razvoja. Zato igri, tako karakterističnoj i značajnoj manifestaciji dečjeg života, ne smemo prići kao stihijnoj pojavi, već je moramo pažljivo proučiti, da bismo je pravilno iskorisitili u našem vaspitnom radu sa decom.
Pri govornoj komunikaciji koristimo razna sredstva koja su za nas radna a za decu igrovna pa ih zovemo radno-igrovna. Tu spadaju: igračke, slike, zbirke slika- mape slika, zidne slike, slikovnice, aplikacije, flanelografi, lutke, pozorište senki, gramofonske ploče, dijapozitivi, dijafilm, film, televizija, radio, zbirke tekstova iz dečje književnosti i antologije itd.. kao što su razne vrste vrteški (stone, zidne, sat-vrteška i sl.), čarobna torba ili kutija čarobno drvo i sl. tome.
Pojam igre
Dugo je dečja igra tretirana kao zabava, razonoda i prostor u kome deca treba da „utroše svoje vreme dok ne dođu u vreme obaveza i dužnosti odraslih". Zato su mnogi, period detinjstva, glorifikovali kao doba potpune slobode i doba ,,bez problema", što je svojevrsna preteranost i zabluda. Svako doba života ima svoje probleme i teškoće ,a igru uopšte ne treba identifikovati sa čistim zabavljanjem i nekorisnim „gubljenjem vremena".
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET