Principi nastave srpskog jezika i knjizevnosti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Principi nastave srpskog jezika i knjizevnosti". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
САДРЖАЈ
Увод...................................................................................................................3
Принцип научности..........................................................................................4
Принцип одмерености према узрасту............................................................6
Принцип очигледности....................................................................................8
Принцип свесне активности............................................................................9
Принцип поступности и систематичности...................................................11
Принцип економичности................................................................................12
Принцип квалитета знања, вештина и навика...............................................13
Закључак...........................................................................................................15
Литература........................................................................................................16
Увод
Принцип потиче од латинске речи principum што значи почетак, полазиште, основа. Означава почетак или основу од које се полази и коју треба уважавати у различитим подручјима делатности.Принципи су идеје водиље које у некој делатности указују на смерове поступања, они су критеријуми за одлучивања, а произилазе из поступања, они су критеријуми за одлучивања, а произилазе из законитости процеса неке делатности.Принципи учења и наставе посматрају се углавном као почетак систематског учења и наставе и као претпоставка за посредовање и дидактичко методичке поступке. Дидактички принципи су само орјентација да ће у повезаности с другим дидактичким одредницама у конкретној ситуацији наставе и учења дати најбоље могуће резултате. Принципи наставе и учења односе се на те процесе у њиховој укупности, они се дотичу питања и циљева, садржаја, предмета, метода и медија.
Наставни или дидактички принципи веома су битни у свим наставним предметима тако и у настави српског језика и књижевности. Сваки од наставних принципа тражи да се према настави испуњавају одређене обавезе да би она била планска и организована духовна делатност. Тако да треба научнои заснована,да наставно градиво из српског језика и књижевности мора бити тумачено у складу са науком о језику и науком о књижевности. Да би се појаве и предмети који чине наставне садржаје приближили ученичким чулима и тиме се омогућило њихово лакше предочевање и поимање,те прдмете и појаве је неопходно учинити приступачним ученицима. Наставни процес ваља строго рационалисати и водити рачуна о утрошку времена на поједине активности. У настави српског језика и књижњвности непрестано треба водити рачуна о условима под којима се могу остваривати највиши васпитно образовни ефекти.
Настава српског језика и књижњвности организује се и изводи на следећим наставним принципима:
1.Принцип научности;
2.Принцип одмерености према узрасту;
3.Принцип очигледности;
4. Принцип свесне активности;
5. Принцип поступности и систематичности;
6. Принцип економичности;
7.Принцип квалитета знања,вештина и навика.
Поред наведених принципа неки аутори наводе и принцип условности.
1. Принцип научности
Принцип научности захтева да градиво које ученици у настави српског језика и књижевности изучавају буде тумачено у складу са науком о језику и науком о књижевности. То су, међутим, две различите науке са различитом позданошћу и строгоћом својих судова и закона. Наука о језику се међу друштвеним наукама сматра најегзактнијом науком. То значи да је она у великој мери чврста организован систем научних чињеница, појмова и правила. Свако питање из градива које припада настави језика има и свој тачан одговор. Наставник тај одговор мора да зна и да ученике води према њему, било да је питању ограда новог градива, било његово увежбавање, утв- рђивање или проверавање степена усвојености знања.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET