Pravilna komunikacija u porodici I uslov uspješnog odrastanja djece | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravilna komunikacija u porodici I uslov uspješnog odrastanja djece". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Pravilna komunikacija u porodici I uslov uspješnog odrastanja djece
Seminarski rad
Sadržaj :
Uvod .......................................................................................................... 1
Verbalna i neverbalna komunikacija ......................................................... 2
Aktivno slušanje i prihvatanje .................................................................... 3
Ja i TI poruke ............................................................................................. 5
Savremeno odgovorno roditeljstvo ............................................................ 8
Zaključak ................................................................................................... 10
Literatura .................................................................................................... 11
Uvod :
Korisno je proveravati međusobno razumevanje, jer se može dogoditi da druga strana nije razumela značenja naših poruka na pravi način. Ti nesporazumi dešavaju se često u porodicama, kako između roditelja, tako i između roditelja i dece. Kvalitet komunikacije zavisi i od komunikacionih veština i obrazaca koji se uče od roditelja i generacijski prenose na decu. Postoji svakodnevna potreba da se roditelji dogovaraju i usaglašavaju oko organizacije porodičnog života, trošenja novca, vaspitavanja dece, planiranja budućnosti. Ukoliko između njih postoji odnos međusobnog razumevanja i uvažavanja razlika, sa spremnošću za nalaženje kompromisnih rešenja u njihovom međusobnom odnosu i odnosu prema deci, to će doprineti i građenju usaglašenih odnosa u braku i roditeljstvu i stvaranju podsticajne klime za dečji rast i razvoj, kao i za učenje i prihvatanje modela nenasilne komunikacije. Postoje dvije vrste slušanja i dvije vrste komunikacije.
Dvije vrste slušanja (aktivno slušanje i prihvatanje) a dvije vrste komunikacije ( verbalna i neverbalna).
( 1 )
Verbalna i neverbalna komunikacija
VERBALNA KOMUNIKACIJA
Čovjek se rađa,raste i razvija koristeći ono što je u njega rođenjem ugrađeno.Svoju energiju transformira i predaje okolini(zato starimo),stvarajući i gradeći odnose s drugim ljudima.U tom smo procesu samo djelić naše okoline koja,dok smo mali,nesamostalni i nesigurni,postupno u nas ugrađuje regulatore u vidu vrijednosti i vjerovanja,savjesti i morala.Oni nas štite i kasnije,kao odrasle,od mogućnosti da "izgorimo" zadovoljavajući svoje ili tuđe potrebe. Odnosi s drugima zasnovani su na prvim iskustvima s našim roditeljima i rodbinom,učiteljima i vaspitačima,prijateljima.S njima učimo graditi odnose,od njih učimo,s njima se svađamo,ali bez njih ne možemo.Onoliko koliko je bio uspješan odnos s tim,u odrastanju za nas bitnim osobama,toliko će kasnije biti uspješan odnos s drugima.Uspješna komunikacija,kao što znamo,ovisi o tri elementa koji su međusobno isprepleteni-verbalno,neverbalno(znakovi i izgled) i kontekstu(situacija u kojem se komunikacija odvija). Pojam verbalna komunikacija se odnosi na izmjenjivanje poruka govorom,odnosno riječima.Govor se u procesu komuniciranja koristi da bismo dali informacije o nekim činjenicama i događajima,odnosno da bismo iskazali svoje ideje,stajališta,osjećanja,uvjerenja,da bismo pitali ili dali upustvadrugima šta da rade. Govorom utičemo na ponašanje ljudi.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET