Porodica kao faktor moralnog vaspitanja i njen uticaj na formiranje vrednosti kod dece | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porodica kao faktor moralnog vaspitanja i njen uticaj na formiranje vrednosti kod dece". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Универзитет у Нишу
Филозофски факултет
Департман за педагогију
ПОРОДИЦА КАО ФАКТОР МОРАЛНОГ ВАСПИТАЊА
И ЊЕН УТИЦАЈ НА ФОРМИРАЊЕ ВРЕДНОСТИ КОД ДЕЦЕ
Мај, 2009.
Садржај
Увод…………………………………………………………………………………………………...3
Одређење морала…………………………………………………………………………………4
Одређење вредности……………………………………………………………………………..5
Морално васпитање…………………………………………………………...………………....6
Породица као фактор моралног васпитања…………………………………………….......8
Формирање вредности код деце…………………………………………………………...10
Закључак…………………………………………………………………………………………….12
Литература
Увод
Вредности савременог друштва се непрекидно мењају што се одражава и на вредносни систем сваког појединца. Путем васпитања долази до међусобног деловања и утицаја друштвене средине и личности појединца у процесу интериоризације или уношења одређених вредности. Формирани систем вредности помаже и олакшава уклапање појединца у друштвену средину, као и његово припремање за каснији активни живот у друштву.
Вредности се преносе у процесу васпитања, а саставни део целокупног васпитања је и морално васпитање. Отуда је и васпитање по себи процес стварања човека као моралног бића. Оно просвећује човека, и омогућава му да боље одреди место и улогу за себе и за друштво у коме живи, и да изгради сопствени морал.
Породица је први чинилац у формирању система вредности индивидуе. Али она не преноси на децу само одређене друштвене вредности, него је она и место где се уче основне људске вредности као што су љубав, оданост, брига за друге и сл.
У породици се стварају најраније и најдуготрајније идентификације како психолошке, тако и моралне природе. Родитељ је узор од раног детињства, отуда је и моралност појединца, као део целокупне његове личности, на логичан начин повезана са природом његовог породичног искуства. У оквиру породице дете прима највећи и најутицајнији део хетерономије која ће обликовати његов морални развој и формирати код њега моралне вредности.
У раном узрасту родитељи имају скоро искључиви утицај на дете, оно скоро потпуно зависи од породице. Због тога родитељи не би требало да гледају на морални развој као на нешто што се може пренети на децу без вођења рачуна о укупним аспектима њиховог живота. Морални карактер детета почиње да се формира од најранијег узраста, и пре него што оно дође у контакт са другим појединцима, а касније институцијама, и пре него што дође у ситуацију да прима њихове утицаје. У томе и јесте велики значај породице.
У наставку рада биће речи о породици (родитељима) као значајном фактору моралног васпитања, и њеном великом утицају на формирање вредности код деце. Најпре следи одређење основних појмова: морал и вредност, као полазна основа овог рада.
1. Одређење морала
Ако пођемо од самог значења речи морал, видимо да је у основи ове речи латински израз mos-moris што значи обичај, нарав и понашање. У педагошком лексикону налазимо да је морал скуп (неписаних) правила и обичаја који одређују међусобне односе људи, облик понашања и одређени облик живота у заједници.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET