Porodica i uspeh deteta u učenju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porodica i uspeh deteta u učenju". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod 2
1. TEORIJSKI DEO 3
1.1. Porodica 3
1.2. Porodični uslovi 3
1.3. Uspeh deteta u učenju 4
2. METODOLOŠKI DEO 6
2.1. Problem istraživanja 6
2.2. Predmet istraživanja 6
2.3. Cilj i karakter istraživanja 6
2.4. Zadaci istraživanja 7
2.5. Hipoteze 7
2.6. Varijable 8
Nezavisne varijable 8
6.1. Zavisne varijable 9
2.7. Metode i instrumenti 9
2.8. Populacija i uzorak istraživanja 9
3. REZULTATI ISTRAŽIVANJA I DISKUSIJA 11
ZAKLJUČAK 18
LITERATURA 19
Uvod
Porodica je svojevrsna društvena grupa jer je i bio-socijalna jedinica, koja ne nastaje samo prema društvenim zakonitostima, pravilima, konvenciji, već i prema biološkim zakonima reprodukcije i na osnovu krvne veze između članova koji je sačinjavaju. Sama biološka osnova nije dovoljna da bi se formirala porodica kao jedinica ljudskog društva. Naime, tek iz društvene potrebe da se na mlađe generacije prenesu osnovni principi na kojima počiva jedno društvo i društveni zahtevi koji iz toga proizilaze, tada nastaje prelaz iz životinjske u ljudsku zajednicu Ovaj rad bavi se problemima školskog uspeha i odnosa u porodici koji su od ključnog značaja za dete i njegovo postignuće u učenju. Cilj ovog istraživanja jeste utvrđivanje uticaja porodične situacije na uspeh deteta u učenju.
TEORIJSKI DEO
Porodica
Porodica se definiše kao osnovna društvena ćelija i kao jedna od najsloženijih, najstarijih i najtrajnijih društvenih grupa. Ona zahvata vrlo različite strane ljudskog života, pa zbog toga postoji čitavo bogatstvo značenja i objašnjenja, od filozofskih, socioloških, psiholoških, vaspitnih, socijalnih, pa do ekonomskih i pravnih.
Porodica je posrednik između pojedinca i društva i kao takva povezuje društveni sistem i individue i ispunjava funkcije društva samo ukoliko je u funkciji potreba svojih članova kao ličnosti. Koliko je to moguće zavisiće od nivoa razvoja društva, ličnih osobina i mogućnosti svakog člana porodice, njihove međusobne interakcije i interakcije sa društvenim okruženjem, potreba, motiva i drugog. Porodica je biološka i edukativna grupa. To je njena osnovna društvena sadržina od postanka do najnovijeg vremena. Biološka funkcija porodice, ogleda se u zadovoljavanju polnog nagona individue, zadovoljavanju emotivnih potreba, reprodukciji, tj. u rađanju i odgoju nove generacije, odnosno produžavanju ljudske vrste. U istorijskom razvitku porodice njena edukativna funkcija nije bila uvek istog inteziteta, što nije samo zavisilo od nje, nego i od okolnosti - sadržine, karaktera i strukture društvenih odnosa u kojim se nalazila i razvijala.
Porodični uslovi
Uspeh deteta u učenju
'Uspeh u učenju je postignuće koje odgovara nivou aspiracije nekog lica ili ga čak prevazilazi. Doživljavanje uspeha doprinosi još većem zalaganju i stvara povoljan stav prema daljem učenju. Nasuprot tome, često doživljavanje neuspeha dovodi do obeshrabrenosti i frustracije, umanjuje zainteresovanost, stvara ravnodušnost, pa čak i otpor prema daljem radu.' (Pedagoški rečnik 2, 1967: 496).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET