Pojmovnik iz pedagogije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojmovnik iz pedagogije". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Visoka škola strukovnih studija za vaspitače „Mihajlo Pavlov“ Vršac
PEDAGOŠKE TEORIJE
POJMOVNIK
Vršac 2013.
VASPITANJE
Vespitanje predstavlja složen i dug proces formiranja ličnosti i pod njime se podrazumevaju uticaji koje društvo, na razne načine, vrši u cilju ostvarivanja unapred određenog cilja vaspitanja. Proces vaspitanja ima dve strane. Jedna je malopre pomenuta, a to je uticanje na onog koji se vaspitava, a druga predstavlja to da svako ponaosob ima jednake mogućnosti da se ostvari kao ličnost i da razvije pozitivne ljudske kvalitete.
Vaspitanje je društveno uslovljeno, postoji u svakoj zajednici i važno je za razvoj te zajednice i za razvoj njenih članova. Veoma je dinamično i razvojno i predstavlja uvek plansku i organizovanu ljudsku delatnost. Vaspitanje je svesna delatnost koja ima svrhu, a njegovo bitno obeležje je namera, odnosno intencija.
U središtu svakog načina vaspitanja stoji čovek kao celina i kao neko ko je potencijalno svestran. Da bi se ostvarilo, vaspitanje mora imati određeni sadržaj, a u osnovi tog sadržaja leži ljudski rad. Takođe, ono je ispunjeno međuljudskim odnosima i ima društveni karakter.
Kada govorimo o cilju vaspitanja, slobodna sam da kažem da je to kao kada imamo zamišljen lik idealnog čoveka koji poseduje određena svojstva, osobine i sposobnosti i onda želimo da vaspitanjem sve te dobre osobine ostvarimo kod svakog člana određenog društva.
Konkretan cilj vaspitanja naziva se „zadatkom vaspitanja“. Ti zadaci se postavljaju tako da ih je moguće realno ostvariti u određenoj vaspitnoj delatnosti.
Vaspitnih uticaja i mogućnosti vaspitanja ima mnogo. Ta brojnost zavisi od oblasti u kojima se vrši vaspitanje, od toga ko ga vrši, od mesta gde se vrši. U tom smislu može se govoriti o moralnom i umnom vaspitanju i tako se određuje oblast u kojoj se vaspitanje ostvaruje. Onda se, po kriterijumu mesta može govoriti o porodičnom, školskom, vanškolskom vaspitanju itd. U zavisnosti od uzrasta imamo vaspitanje dece, omladine odraslih. A s obzirom na namenu imamo namerno i nenamerno vaspitanje.
Postoji i pojam negativnog vaspitanja, a to je kada se ostvaruju negativni rezultati i negacije ljudskih vrednosti. Ono je u suprotnosti sa pojmom vaspitanja.
OBRAZOVANJE
Obrazovanje se najčešće definiše kao proces prenošenja naučnih znanja. Ta znanja su usvojene činjenice, pojmovi i zaključci koji su povezani u jednu celinu. Obrazovanje ima dve strane. Sa jedne strane ono predstavlja proces prenošenja znanja i vrednosti na druge, a sa druge strane ono je proces aktivnog i svesnog prihvatanja tih znanja. Ta znanja moraju biti povezana da bi se dobio ceo sistem saznanja o prirodi, čoveku i društvu.
Obrazovanjem se čovek osposobljava da u životu i svom ponašanju koristi vrednostima i znanjima koje je već stekao i da razvija i unapređuje znanja iz različitih oblasti.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET