Zrelost deteta za školu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zrelost deteta za školu". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača
Seminarski rad iz Osnovi metodologije pedagoškog istraživanja
Tema: Zrelost deteta za školu
Pirot, 2011
Sadržaj:
1. Uvodni deo.................................................................................3
3. Opšta i specijalna gotovnost školu..........................................5
4. Zašto je bitna zrelost deteta za polazak u školu...............................................................................................6
5. Kada deca treba da pođu u školu............................................7
6. Zaključak...................................................................................9
Polazak u školu je jedan od takvih momenata koji je praćen naglom promenom dinamičkog stereotipa formiranog u predškolskoj fazi vaspitanja. Kada dete pođe u školu to za njega ponekad predstavlja veliku poteškoću. Obaveze, duge i sistemske nastave, pad motorne aktivnosti, psihičko opterećenje, disciplina, sve su to uzroci koji za svoju posledicu imaju nemogućnost adaptiranja pojedine dece na uslove i zahteve koje sa polaskom u školu moraju da se ispunjavaju. Većina dece ne mogu u početku na adekvatan način da se suoče sa tim i dolazi do takvih promena u organizaciji, može se reći da su deca napeta , pod stresom , sa velikom teškoćom adaptacije na tu novu sredinu. Imajući u vidu da se sva deca ne razvijaju psihički i fizički podjednako, tako da uzrasni proces i njihov kalendarski uzrast nisu pouzdani kriterijumi prilikom odlučivanja kada dete treba da pođe u školu.
Određivanje zrelosti i gotovosti za dete za školu je bitno iz više razloga, međutim nije moguće razraditi pouzdane načine za njihovo utvrđivanje, ako se ne zna šta tačno treba utvrditi.
Neophodna je strategija pripremanja dece za promene koje ih očekuju na prelazu iz predškolsko na školsko detinjstvo. Nedovoljna pripremljenost dece može se odraziti na njihov uspeh i napredovanje u daljem školovanju. Svaki neuspeh povlači sa sobom negativni odnos prema učenju, što od svoje strane izaziva niz problema u ponašanju i stvara nepovoljnu emocionalnu klimu u kojoj se remete odnosi između učenika, roditelja, učitelja....
deca sposobna za sistematsko školsko učenje, drugi zrelost shvataju kao dostizanje takvog nivoa fizičkog i psihičkog razvoja pri kome se može predpostaviti da će dete moći da izađe na kraj sa zahtevima školske nastave, a treći kao zrelost da se podnesu napori.
koji škola nameće. Oni kao glavna obeležja kojima se karakteriše zrelost deteta za polazak u školu određuju na različite načine, kojima je ipak moguće naći zajednički imenilac.
O. Kroh navodi kao sposobnost za obrazovanje u grupi, kod deteta da postoji zainteresovanost prema obrazovnim sadržajima, kao i sposobnost uključivanja u grupi.
Š. Biler navodi kao bitno obeležje zrelost za rad, ozbiljno shvatanje rada, sposobnost da se savladaju poteškoće i ostvarivanje postavljenih zadataka.
Hecer navodi da školsku zrelost predstavlja sposobnost deteta za usvajanje tradicionalnih kulturnih dobara planskim radom u grupi vršnjaka. Tako da dete mora biti spremno i sposobno da prihvati zadatke, da pravi razliku između igre i rada, da bude dovoljno motivisano za rad.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET