Značaj, uloga i perspektiva nastavničkog poziva u savremenom društvu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj, uloga i perspektiva nastavničkog poziva u savremenom društvu". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ УНИВЕРЗИТЕТА У ПРИШТИНИ
ПЕДАГОГИЈА
СЕМИНАРСКИ РАД
ЗНАЧАЈ УЛОГА И ПЕРСПЕКТИВА НАСТАВНИЧКОГ ПОЗИВА У САВРЕМЕНОМ ДРУШТВУ
МЕНТОР: СТУДЕНТ: Доц.др. Звездан Арсић Јелена Славић
Бр. Индекса 81/10
Косовска Митровица, март 2013
Садржај :
Увод
Значај и улог наставника
Наставничка професија и професионални развој
„Добар наставник“
Значај и улога наставника
Савремена школа-компетентан наставник
Закључак
Значај и улога наставника
И поред убрзаног развоја науке и технике, наставници остају кључни фактор у реализацији образовања. Без обзира на то колико је нека промена у образовању утемељена и теоријски развијена, она не може ни додирнути праксу без наставника који промене разумеју и примењују. Професионални развој наставника је дугорочан процес у току кога се путем учења, практичног рада и истраживачке делатности допуњују знања и развијају вештине и способности. Многа истраживања су показала да је постигнуће ученика позитивно повезано са квалитетом наставника и да професионални развој наставника има озбиљан утицај на квалитет образовања који добијају млади широм света. Према томе, можемо да закључимо да се до квалитетног образовања може стићи само подизањем квалитета људи и професија које су у томе ангажоване. Професионални развој запослених у образовању је свеобухватан процескоји укључује стварање услова и разрађену стратегију на нивоу друштвене заједнице за планирани и континуирани процес стручног усавршавања и сопственог професионалног развоја. Професионални развој треба посматрати као захтев од општег значаја за професију, али и као унутрашњу потребу појединаца. На тај начин он постаје део процеса унапређивања квалитета образовно-васпитне праксе. Професионални је процес континуираног учења и представља трајну промену односа према сопственој образовно-васпитној пракси. Професионални развој наставника је дефинисан и изграђен на четири компоненте:
1.Започиње обавезним образовањем и периодом приправништва, и та фаза се завршава полагањем испита за лиценцу. На тај начин се и званично потврђује способност наставника да може самостално да обавља посао.
2. Следећа фаза је стручно усавршавање, одвија се у складу са Правилником о сталном стручном усавршавању и стицању звања наставника, васпитача и стручних сарадника, који наводи да наставник, васпитач и стручни сарадник има право и дужност да се стручно усавршава, а установа обавезу да обезбеди остваривање тих права. 3. Трећа фаза је систем мониторинга и евалуације. Циљ мониторинга је модификација, усавршавање, унапређивање праксе. Зато је потребно евалуирати не само резултате, већ и процес који је до њих довео. Евалуација представља основ интервенције, акције. Резултати до којих се долази након евалуације служе као коректори за даљи рад.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET