Vrste igara u formiranju pojma mjerenja zapremine | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste igara u formiranju pojma mjerenja zapremine". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
UVOD....................................................................................................................2
RAZVIJANJE POJMA ZAPREMINE.............................................................3
RAZVOJ SHVATANJA PROSTORA, VREMENA I UZROČNOSTI……..4
Razvoj shvatanja prostora………………………………………………...4
Razvoj shvatanja vremenskih odnosa…………………………………….5
Razvijanje pojmova vremenskih relacija i intervala……………………...6
PREDŠKOLSKO DIJETE I MATEMATIKA………………………………..7
RAZVOJ I ZNAČAJ POJMA KONZERVACIJE……………………………9
IGRE I IGROVNE AKTIVNOSTI…………………………………………..10
ZAKLJUČAK……………………………………………………………………11
LITERATURA…………………………………………………………………..12
UVOD
Optimalizacija vaspitanja, igre i igrovnih aktivnosti te svih vaspitnih uticaja u svrhu razvijanja zdravog i slobodnog djeteta, nefrustriranog i spremnog da uči, predstavlja ideal i vješiti izazov za predškolsku pedagogiju. Rano predškolsko vaspitanje vodi ka prednosti djeteta u startu redovnog školovanja. Dijete koje počinje učiti slova i brojeve u trećoj ili četvrtoj godini, do polaska u školu steći ć e vrlo visoku akademsku prednost, koja će ga pratiti tokom čitavog školovanja. Takvu vrstu prestiža možemo prepoznati i među nacijama ili drž avama. U nekim zemljama organizovano vaspitanje počinje veoma rano.
Tradicionalističko shvatanje ideje o ranom školovanju djece mogli bismo sažeti u tezi da djecu treba pustiti da se „izigraju“ ili naigraju, te da tek sa šest ili sedam godina treba da krenu u školu. Ova postavka vrijedi za „ozbiljnu“ nastavu u kojoj nema igre, u kojoj djeca treba da sjede I slušaju, da ponavljaju šta nastavnik kaže i da izvršavaju zadate obaveze. Moderna škola polazi od potreba djeteta, od njihove prirodne sklonosti ka igri i razvija modele za igru i učenje. Poznato je da bez pisanja djeca mogu nauč iti čitati, da igrom mogu učiti slova i brojeve, da se na predškolskom uzrastu najefikasnije uči uz igru. Teza da mala djeca ne treba da uče slova i brojeve nego igrati se, pogrešna je. „Nikad nije prerano da dijete počne vježbati svoj um“ (ibidem, str. 81). Parafrazirajući ovu misao možemo reći: nikada nije prerano početi vježbati moždane mišiće.
U igri se kod djece razvija mašta, mišljenje, pažnja, strpljenje, istrajnost, budi se inicijativa, samopouzdanje i odlučnost. U igri se dete priprema za dostojnog člana zajednice jer se savršeno disciplinuje, uči da sluša i narenuje, da govori istinu i da drugu bude veran. U igri se najjače zasan uju koreni velikih čovečanskih principa: bratstvo-jedinsto, svest o društvenoj solidarnosti i uzajamnom pomaganju. Svaka igra postavljena na zdravoj osnovi imać e vaspitni uticaj.
Dete pri polasku u školu može uglavnom da broji konkretne predmete i tek kroz nastavu deca stiču pojam broja. Kada dete shvati pojam broja onda mu računske operacije ne predstavljaju specijalnu teškoću. Detetov realizam u mišljenju se ogleda u njegovom sve većem interesovanju za konkretne pojave i činjenice. Razvija se sve više induktivno i deduktivno zaključivanje i to opet najviše pod uticajem nastave.
Igra je djetetu često značajnija od hrane, od elementarnog komoditeta, od učenja i ispunjavanja obaveza. U odnosu na djetetov razvoj, igru možemo posmatrati kao zavisnu varijablu, ali vrijedi i obrnuto. To znači da su igra i razvoj menuzavisni. Igra podstiče zdrav razvitak djeteta, a razvijenost psihičkih i fizičkih sposobnosti djeteta intenzivira i podiže kvalitet igara i igrovnih aktivnosti. Ova zakonomjernost nas obavezuje da igri I igrovnim aktivnostima posvetimo posebnu pažnju kako bismo ih maksimalno usmjerili ka optimalnom razvitku djeteta.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET