Uloga nastavnika u sprečavanju vršnjačkog nasilja u školi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga nastavnika u sprečavanju vršnjačkog nasilja u školi". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај:
Увод 2
1. Шта је школско насиље? 3
2. Облици вршњачког насиља у школи 5
2.1. Физичко насиље 6
2.2. Вршњачко злостављање 6
2.3. Жртве насиља и насилници 7
4. Улога наставника у спречавању вршњачког насиља 8
5. Мере и програми за превенцију насиља у школи 10
Закључак 12
Литература 14
Увод
У Србији као један од већих проблема представља насиље у школи. Међутим, овај проблем се врло мало проучава и нема довољно докумената у нашој стручној литератури о њему. Не постоје ни разрађене стратегије и програми, ни на националном ни на локалном нивоу, што се тичу спречавања насиља међу ученицима у школама у Србији. Познато је да је током ратног и послератног периода код нас дошло до пораста насиља у друштву, а исто тако, на жалост, и у нашим школама. Код нас школско насиље није много изражен и озбиљан проблем као у другим земљама, као на пример Израел, Јапан, САД, Немачка..., ипак постоји потреба да се у нашим школама примене одговарајући програми у спречавању школског насиља. Насиље је најчешћа форма кршења људских права.
Школа је образовна установа у којој су циљеви, сврха и начин њеног рада, њена структура и организација дефинисани законима, али се и копирају улоге, облици понашања и односи који се користе у породици и друштву. Породица и друштво имају највећи значај у развоју и заштити детета и показатељ је како они врше своје дужности у стварању безбедних услова за дететов опстанак, живот и развој, у регулисању његовог понашања и развијању његове самосталности, самопоштовања и идентитета.
Насилништво представља најраспрострањенији облик агресије у школама у Србији и у свету. Када постоји негативно понашање појединца или групе, које кратко или дуго траје, а усмерено је против другог који не може или није у стању да се одбрани у некој ситуацији, онда то представља насилништво.
У оквиру годишњег програма рада школе треба да се налази и програм за заштиту деце од насиља, злостављања и занемаривања. Тај програм се саставља на основу посматрања стања у школи, тј. на основу тих података припрема се квалитетан и функционалан програм.
1. Шта је школско насиље?
Поред породице, школа и његово окружење представља један од најутицајнијих елемената развоја агресивног понашања деце. Школа је институција у којој се могу открити различити облици агресивног понашања, али исто тако и деловати на њих превентивним васпитним мерама и спречити насиље у школи. Насиље у школи има различите облике и не исцрпљује се у, најчешће испитиваном, насиљу међу ученицима (вршњачком насиљу). Сем њега, постоји и насиље одраслих према ученицима, ученика према одраслима, као и насиље у које су умешани ученикови родитељи или пријатељи а које је усмерено према другим ученицима или одраслима. У образовно-васпитним установама су, присутни најразличитији облици и врсте нaсиља. Деца су изложена вршњачком насиљу, али и насиљу одраслих. Свакодневно се суочавамо са подацима из медија о томе колико су школе изложене негативном утицају многобројних фактора из окружења, који угрожавају безбедност и правилан развој деце (близина кафића, аутобуске и железничке станице, забавних паркова, пијаца, коцкарница, кладионица, играоница, итд).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET