Tipovi porodica s osvrtom na patrijarhalnu porodicu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tipovi porodica s osvrtom na patrijarhalnu porodicu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD:
Porodica je univerzalna i osnovna društvena ćelija, institucija, zajednica koju karakteriše krvno srodstvo, zajedničko stanovanje, ekonomska saradnja, svestrana podrška, rađanje ili usvajanje, njegovanje ili vaspitanje djece. Uključuje odrasle oba pola, jedno ili više vlastite ili usvojene djece.
Različite su tipologije porodica. Zavisno od ciljeva istraživanja i od strana porodičnog života koje se proučavaju moguće su raznolike tipologije porodičnih oblika. Najčešće su u upotrebi one tipologije koje porodice razvrstavaju po prema strukturi, prema sredini kao činiocu, prema vrsti porodičnih odnosa te prema istorijskoj liniji. U daljem radu pokušaćemo objasniti više različitih tipologija porodica, kada i kako su te porodice nastale, ko ih sačinjava i kako izgledaju, podrobno objasniti najčešću tipologiju koja je u upotrebi, te se osvrnuti na patrijarhalnu porodicu.
RAZLIČITE TIPOLOGIJE
U upotrebi su različite tipologije porodica a najčešće se upotrebljavaju sledeće:
1. Prema strukturi
2. Prema sredini kao faktoru
3. Prema vrsti porodičnih odnosa
4. Prema istorijskoj liniji
1. PREMA STRUKTURI
Prema strukturalnim činiocima razvrstavanje se može vršiti uzimajući u obzir samo bračnu strukturu porodice, ili samo generacijsku. Ako uzmemo samo prvu strukturu, razlikujemo 1.Poligamijske porodice i
2.Monogamijske porodice
U drugom slučaju, odnosno kada gledamo na generacijsku strukturu, razlikujemo: 1. Rodovsku porodicu – Svi potomci od zajedničkog muškog pretka.
2. Proširena porodica ili porodično stablo – Roditelj i jedan od oženjenih muških potomaka sa djecom.
3. Nuklearna ili konjugalna porodica – Roditelji i njihova rođena ili usvojena djeca.
4. Nepotpuna porodica – Oblik nuklearne porodice koja je nastala osipanjem jednog ili više broja članova, jedan roditelj sa djecom ili supružnici bez djece.
2. PREMA SREDINSKIM ČNIOCIMA
Prema sredinskim činiocima tipologije se mogu određivati prema preovlađujućem načinu ili stilu života porodice.
Ako uzmemo u obzir preovlađujući život porodice, trebamo biti svjesni činjenice da društveni položaj porodice u podjeli rada i način sticanja osnovnih sredstava za život uslovljava porodične oblike. U tom slučaju razlikujemo radničku porodicu, porodicu srednje klase, porodice marginalnih pauperizovanih grupa i sl.
3. PREMA VRSTI PORODIČNIH ODNOSA
Vrstu porodičnih odnosa određuju način života i dominantni sistem vrijednosti.
Ako uzmemo način života u obzir onda se imaju u vidu osobenosti materijalne i kulturne potrošnje u porodici, slobodno vrijeme, način korištenja slobodnog vremena itd.
Na osnovu regionalno sredinskih uslova razlikujemo gradsku i ruralnu ( seosku ) porodicu.
Prema dominantnom sistemu vrijednosti koji određuje karakter porodičnih odnosa između članova razlikujemo
1.Demokratsku ( egalitarnu ) porodicu.
4. PREMA ISTORIJSKOJ LINIJI
Ova tipologija je najčešće u upotrebi. Najpoznatija istorijska tipologija je tipologija američkog antropologa Luisa Morgana koju je Engels sa neznatnim izmjenama prihvatio i interpretirao u svom radu : ‚‚ Porijeklo porodice, privatne svojine i države'. Tu se porodice razlikuju po redu nastanka na :
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET