Socijalizacijska funkcija porodice | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Socijalizacijska funkcija porodice". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ФАКУЛТЕТ ЗА ДРУШТВЕНЕ НАУКЕ
ПРЕДШКОЛСКО ВАСПИТАЊЕ
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ ПОРОДИЧНЕ ПЕДАГОГИЈЕ
Социјализацијска функција породице
Ментор: Студенти:
Доцент др Јованка Беванда Душа Малеш
Љубица Чубрило
Бања Лука, 04.11.2011
Садржај:
Увод.......................................................................................................3
Утицај породице на социјални развој дјетета...................................4
Социјализацијска функција породице...............................................5
Развијање социјалног карактера код дјеце........................................7
Закључак...............................................................................................8
Литература............................................................................................9
Увод:
Пошто ћемо у доље наведеном тексту говорити о
социјализацијској функцији породице прво ћемо да објаснимо појмове,
социјализација и породица.
- Социјализација је процес прилагођавања дјеце у развоју друштвеним нормама живота, морала и понашања (трансформација биолошког у друштвено биће)
- Породица је основни молекул друштва. Чине је појединци повезани крвним и брачним везама.
- Породица је прва и најважнија школа живота јер се темељи емоционалног, социјалног и моралног развоја личности стичу једино у породици.
Један од најзначајнијих праваца васпитног формирања дјетета је процес социјализације то јест прилагођавања дјечијег понашања и доживљавања заједничким социјалним вриједностима и нормама, као и интересима других људи и заједничком животу са њима. Пошто се наша тема односи на улогу породице у социјализацији дјетета, претежно ћемо говорити о раном дјетињству и предшколском узрасту. Можемо рећи да су родитељи покретачи социјализације код дјеце. Током социјализације дијете стиче најважније облике понашања. Да би се дијете укључило у ширу социјалну средину и да истовремено постане чврста, сигурна и стабилна личност неопходно је да живи у топлој породичној атмосфери, тј. да живи у сталоженој породици која се према дјетету односи са љубављу и бригом.
Управо због љубави према родитељима дијете усваја прве навике свог понашања:
- љубазност,
- суосјећајност,
- поштивање,
- здрав однос према другима.
Утицај породице на социјални развој дјетета:
Ова ће осјећања настати само ако су садржана у односу родитеља према дјеци.Породица има општи заједнички циљ , а то је обезбјеђење услова за нормалан физички, интелектуални, социјални и емоционални развој дјеце и младих. Или краће има за циљ планирање здраве, стабилне, радне и добро прилагођене личности. Прве године живота дијете проводи у породици па је и њена улога у том периоду веома велика, а улога родитеља као представника друштва је изузетно значајна. Младом људском бићу потребна је помоћ и подршка у развитку. Само родитељи могу имати толико разумјевања и стрпљења, упорности, суосјећања, одрицања и несебичне помоћи дјеци у процесу њихова развитка. Навике социјалног понашања дијете почиње стицати доласком на свијет, а касније их све више обогаћује у складу са сложеношћу захтјева околине у којој живи.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET