Transformacija organizacije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Transformacija organizacije". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Prištini
Ekonomski fakultet
Tema: Transformacija organizacije
SEMINARSKI RAD
Univerzitet u Prištini
Ekonomski fakultet
Tema: Transformacija organizacije
SEMINARSKI RAD
Sadržaj
TOC o "1-3" h z u
1.UVOD
1.1. Pojam transformacije organizacije
Za razliku od organizacionog razvoja, koji je više vezan za manje, evolutivne i inkrementalne promene, organizaciona transformacija je vezana za krupnije, sveobuhvatnije, radikalnije promene svih elemenata jedne organizacije. Reč je o promenama koje pogađaju celu organizaciju i koji_se najčešće sprovode u relativno kratkom roku po principu "zemljotresa" koji dovode do nastajanja novih
strukturnih odnosa u organizaciji.
Transformacione promene moraju biti podržane odgovarajućim procesima promene. Ukoliko se ne koriste adekvatni procesi strategija se neće realizovati. Treba identifikovati koji su procesi uključeni u različite programe promena i povezati specifične procese promena sa posebnim strategijama.
Strategijska promena treba da se posmatra kao kontinualan proces koji se odvija u određenim okolnostima. Sprovođenje promena u mnogome zavisi od karaktera aktivnosti koje treba obaviti kao i stručnosti i sposobnosti zaposlenih koji te aktivnosti treba da obave.
Važan pojam koji se vezuje za promenu u organizacijama je entropija. Organizacije mogu da izgube energiju ili da se "istroše" ako se ne obnavljaju kroz formalne programe razvoja i promene. Transformacija organizacije podrazumeva radikalne i vrlo intenzivne promene koje obuhvataju sve komponente organizacije (modela "7-S")
Uspešnost menadžera ogleda se u njegovoj sposobnosti da varijable modela "7-S" održava u ravnoteži. Međusobna povezanost varijabli prikazana je na Slici 1:
Slika 1: Mekinzijeva šema
Struktura organizacije predstavlja rezultat organizovanja. Istraživanja su pokazala da savremene organizacije, a posebno one uspešne, nisu zadovoljne formalnom organizacionom strukturom koja je rezultat planskog dizajniranja organizacije. Takve organizacije su krute i neelastične i zbog toga sporo reaguju na promene iz okruženja. Za neformalne organizacione strukture je karakteristično da nastaju spontano i da nisu rezultat prethodnog planiranja. Neformalne organizacione strukture omogućavaju veću elastičnost i prilagodljivost i zato se nalaze u odličnim – uspešnim organizacijama. Strukturiranje uspešnih i efikasnih organizacija zasniva se na autonomnoj decentralizaciji uz neprekidnu integraciju i divizijsko – fleksibilnoj organizacionoj strukturi.
Sistemi, prema modelu "7-S", obuhvataju sve procedure (formalne i neformalne) koje omogućavaju organizaciji da funkcioniše. Pod sistemima se podrazumevaju budžetiranje kapitala, sistemi obuke, računovodstveni sistemi i budžetski sistemi. Promene u sistemima značajno utiču na povećanje organizacionih performansi. Zbog složenosti odnosa strategije i sistema, prilikom implementacije strategije, treba voditi računa da sistemi ne nadjačaju strategiju. Naime, potrebno je da sistemi svojom fleksibilnošću i prilagodljivošću na promene doprinesu efikasnom sprovođenju strategije.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET