Pojam, definicija i teorije organizacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam, definicija i teorije organizacije". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: ORGANIZACIONI DIZAJN
POJAM, DEFINICIJA I TEORIJE ORGANIZACIJE
Beograd, novembar, 2011
SADRŽAJ
UVOD..................................................................................................................................3
1. POJAM ORGANIZACIJE…………………………………………………...………4
2. EVOLUCIJA TEORIJE ORGANIZACIJE………………………………..……….6
3. TEORIJE ORGANIZACIJE…………………………………………………………8
3.1. Period klasične teorije……………………………………………………….10
3.2. Period neoklasične teorije…………………………….……………………..12
3.3. Moderna teorija organizacije………………………………………………..14
ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………..17
LITERATURA.................................................................................................................18
UVOD
Preduzeće kao poslovno-proizvodni i organizacioni sistem predstavlja osnovnu ćeliju industrije a samim tim i privrede svake zemlje. Globalizacija poslovanja i tržišni uslovi privređivanja zahtevaju da se potpuno razumeju događaji, konfliktne situacije, organizacioni principi i forme, postupci promene stanja i upravljanja.
Organizacija predstavlja, jedan od osnovnih podprocesa globalnog procesa upravljanja preduzećem ili drugom organizacijom. To je druga faza ili podproces upravljanja, koja sleduje nakon planiranja i obuhvata definisanje i formiranje takve organizacije preduzeća koje omogućava realizaciju planiranih ciljeva i zadataka postavljenih u fazi planiranja.
Organizovanje, kao povezivanje i usklađivanje rada većeg broja ljudi, omogućava dostignuća koja bi bila nedostižna za izolovanog pojedinca, ali organizacijska pravila i procedure nužno ograničavaju ličnu spontanost i kreativnost, slobodu delovanja i učešće u dobiti i drugim vrstama koristi. Posmatrano kroz prizmu psihologije rada, rad i organizacija predstavljaju životni okvir koji steže i pritiska ljude, možda isto toliko koliko im otvara nove vidike i nove mogućnosti. Organizacija i pojedinac, po sopstvenim, često suprotstavljenim merilima procenjuju kvalitet i kvantitet sadržaja razmene, pa je to uobičajeni izvor tenzija među njima. Ukoliko se neusaglašenost produbljuje i duže održava na višem nivou, trpe i pojedinac i interesi organizacije. Iznalaženje optimalnog načina organizovanja radi postizanja najvažnijih ciljeva inspirisao je stručnjake i naučnike da daju svoj doprinos na polju teorije i prakse organizacije.
Tokom korišćenja termina orgnizacije u smislu značenja reči od koje vodi poreklo, došlo je do evolucije u upotpunjavanju i obogaćivanju sadržaja.
1. POJAM ORGANIZACIJE
Organizacija znači definisanje i uspostavljanje optimalne kombinacije ljudskih i fizičkih resursa, koja će omogućiti efikasno funkcionisanje preduzeća ili druge organizacije. To je proces formiranja organizacione strukture preduzeća, što podrazumeva podelu rada, grupisanje i povezivanje pojedinih vrsta poslova, delegiranje ovlašćenja i odgovornosti u obavljanju poslova i projektovanje kompletne strukture povezivanja svih potrebnih resursa u skladnu i funkcionalnu celinu.
Definisanje organizacije preduzeća podrazumeva da se valjano organizuju svi delovi preduzeća i svi pojedinci, tako da mogu što bolje da obnove delegirane poslove i zadatke. Organizacija preduzeća povezuje sve ljudske i fizičke resurse u skladnu celinu, koja ima mogućnosti da funkcioniše na najbolji način. Uloge pojedinca su pravilno određene, zadaci tačno definisani i dodeljeni, načini obavljanja zadatka su propisani, ovašćenja i odgovornosti delegirani i mehanizam je sposoban da valjano funkcioniše.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET