Organizacione postavke tehnologije izrade prdmeta od plemenitih metala zlatara Majdanpek | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizacione postavke tehnologije izrade prdmeta od plemenitih metala zlatara Majdanpek". Rad ima 52 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Organizacione postavke tehnologije izrade prdmeta od plemenitih metala __________________________________________________________________________________________________
KRATKI IZVOD RADA
U ciqu izrade ovog diplomskog rada, imala sam priliku da boravim u pogonu "Nakit", fabrike "Zlatara Majdanpek", pri ~emu sam pratila proizvodni proces izrade nakita (pripremawe legure - legirawe, topqewe, livewe, prosecawe{tancovawe elemenata, spajawe, zavr{nu obradu, me|ufaznu i zavr{nu kontrolu itd.) livenog i {tancovanog nakita. Omogu}eno mi je da sama radim na izradi dva konkretna elementa - privezak "krsti}", u dve razli~ite tehnologije, prosecawem{tancovawem i livewem, a organizacione postavke ovih tehnologija bi}e predmet izrade ovog diplomskog rada.
1.0 UVOD
Organizacione postavke tehnologije izrade predmeta od plemenitih metala ___________________________________________________________________________________________________
1.1 Kratka istorija izrade nakita
" Ni moqac, ni r|a ga ne grizu, a ono nagriza ~oveku razum ". Na osnovu arheolo{kih nalaza, utvr|eno je da je izrada nakita, juvelirstvo, jedan od najstarijih vidova umetni~kog stvarala{tva ~oveka. Pre dvadeset hiqada godina, ~ovek kamenog doba je uo~io lepotu nekih vrsta kamewa. Da lepo kamewe u~ini po~etnom vrstom nakita, on ga je lomio, sekao, brusio i gla~ao. U daqem razvoju, ~ovek je po~eo da koristi metale za alate, oru`je i za nakit. Najpre su metalni ukrasi, kao i kombinacija kamewa i metala, ra|eni od bakra i zlata, metala kojih je bilo na povr{ini u samorodnom obliku. Kasnije je po~elo da se koristi srebro i ostali metali. Osobine ovih metala uslovile su na~ine izrade nakita. Umetni~ki predmeti od zlata su liveni sa topqivim modelima i u Starom Egiptu u vremenu pre 4000 godina. Zlato je predstavnik grupe plemenitih metala i predstavqa osnovu za proizvodwu zlatnog nakita, a dobija se iz ruda ili minerala drugih metala kao {to su rude bakra, cinka i olova. Za proizvodwu nakita iskqu~ivo se koriste legure zlata tj. me{avine zlata sa drugim metalima od kojih su najzna~ajniji: bakar, srebro, cink, nikl i kadmijum. Legirawem zlata sa drugim metalima pove}ava se wegova tvrdo}a i ~vrsto}a, a tako|e dovodi do promene wegove boje. Svaki od navedenih metala ima poseban uticaj na fizi~ko-hemijsko-mehani~ke karakteristike legure. ^isto zlato se topi na temperaturi od 1063°S, a srebro na 960°S, dok wihova legura ima neku sasvim drugu temperaturu topqewa na kojoj se topqewe zavr{ava.
1.2 Industrija za preradu plemenitih metala Majdanpek
Industrija za preradu Majdanpek je dru{tvo sa ograni~enom odgovorno{}u koje pripada "RTB-Grupi". Ona je deo poslovne Grupe RTB Bor sa izvr{nom podelom rada i utvr|enim funkcijama Grupe u skladu sa ugovorom o organizovawu, Statutom RTB-a Bor i Statutom IPM-a. U ciqu {to efikasnijeg obavqawa poslova iz svoje delatnosti IPM je obrazovala slede}e unutra{we oblike organizovawa kao delove procesa rada:
2
Organizacione postavke tehnologije izrade predmeta od plemenitih metala ___________________________________________________________________________________________________
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET