Razvoj sistema predškolskog vaspitanja u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj sistema predškolskog vaspitanja u Srbiji". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ БЕОГРАД
СЕМИНАРСКИ РАД
РАЗВОЈ СИСТЕМА ПРЕДШКОЛСКОГ ВАСПИТАЊА У СРБИЈИ
ментор: студенти:

САДРЖАЈ
УВОД----------------------------------------------------------------------------------------3
ПОЧЕЦИ ПРЕДШКОЛСКОГ ВАСПИТАЊА------------------------------------------4
ДЕЛАТНОСТ ПРЕДШКОЛСКИХ УСТАНОВА У СРБИЈИ КРОЗ ВРЕМЕ--------4
Период до краја Првог светског рата
Период између два светска рата
Период после Другог светског рата
Предшколско васпитање после 2000.-те
НОВА ЗАКОНСКА РЕШЕЊА------------------------------------------------------------10
ПРОБЛЕМ КОЈИ РЕШАВА ЗАКОН----------------------------------------------------11
ПОЗИТИВАН УТИЦАЈ ЗАКОНА--------------------------------------------------------11
САДАШЊИ ВРТИЋИ---------------------------------------------------------------------11
ЗАКЉУЧАК---------------------------------------------------------------------------------12
ЛИТЕРАТУРА------------------------------------------------------------------------------13
УВОД
„Потребно је да се читаво васпитање детета замисли кроз његове активности. Његова жеља за покретом је део његове жеље за изразом и схватањем. Његово уживање у ритму и шари, музици и игри, скакању и игрању, показује како је нужан и колико васпитан његов нагон за покретом. Наша је дужност да задовољимо ову потребу, дајући детету богато знање лепе уметности и практичних вештина, као и игара и телесних вежби.“
С.Ајзекс
У овом раду ће бити сагледан развој програма предшколског васпитања и образовања у Србији.Због тога ћемо прво сагледати период између Првог и Другог светског рата. То је време када питања организације и садржаја рада у предшколским установама нису била регулисана просветним законодавством, све до пред почетак Другог светског рата.Званичног програма рада са децом у предшколским установама, методичких приручника за рад забавишта,стручне литературе, у овом периоду није било.Проблеми у школству су се решавали полазећи од Фребелове концепције предшколског васпитања и образовања и применом дотадашњих сазнања и искустава забавиља.Забавиље су користиле личне белешке и збирке које су припремале током школовања,самостално планирајући и организујући рад са децом.
У Војводини су примењивале и сазнања о систему рада из угарских предшколских установа, које су отваране до Првог светског рата.Никола Карић је у овом периоду дао посебан допринос развоју педагошких идеја о предшколству, припремивши Приручник за народна забавишта и ниже разреде народних школа. Мада га је сачинио без теоријске и стручне анализе програмске концепције, као и без дидактичко-методичких упустава за примену, овај припучник је у периоду између Првог и Другог светског рата представљао значајан допринос организацији предшколског васпитања и образовања.
Опште позната је констатација да сваки историјски период подразумева одређене специфичности у развоју предшколског васпитања и образовања, условљене друштвено-политичким, економским, културним и другим збивањима у ужем и ширем окружењу.
ПОЧЕЦИ ПРЕДШКОЛСКОГ ВАСПИТАЊА
Несумњиво значајан развој система институционалног предшколског васпитања у претходној Југославији (оснивање и ширење мреже установа, професионализација особља које ради са децом, иновације и реформе у домену курикулума) текао је до средине 70-тих година у правцу формирања једног униформног, централно регулисаног, државног и релативно затвореног система. Ове карактеристике он ће у извесној мери задржати до данас.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET