Primena bolonjske deklaracije kroz redizajniranje nastavnih predmeta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Primena bolonjske deklaracije kroz redizajniranje nastavnih predmeta". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA MODERNOG BIZNISA
SEMINARSKI RAD:
PRIMENA BOLONJSKE DEKLARACIJE KROZ RE-DIZAJNIRANJE NASTAVNIH PREDMETA
Predmet: Menadžment u obrazovanju
Beograd, 2012. godine
S A D R Z A J :
strana
UVOD 3
1. Bolonjska deklaracija 4
1.1 Osnovna načela i primena 4
1.2 Bolonjska deklaracija i novi Zakon o visokom obrazovanju 4
1.3 Bolonjski principi 5
2. Evropski sistem prenosa bodova ESPB i diverzifikovanje 6
2.1 Praktična primena ESPB 6
2.2 Prednosti u primeni ESPB 7
2.3 Diverzifikovanje i ciljevi 9
3. Novi silabusi i akreditacija 10
3.1 Svrha inovacija u nastavi 10
3.2 Primena (implementacija) Bolonjskih principa u izradi novih silabusa 10
3.3 Otežavajuće okolnosti i prepreke 13
3.4 Postupak akreditacije 13
Zaključak 15
Literatura 16
UVOD
Novi sistem visokog obrazovanja zahteva od nastavnika adaptaciju nastavnih programa. Ovo neminovno podrazumeva diverzifikovanje (uvođenje promena) kako procesa nastave, tako i procesa ocenjivanja studenata. Kursevi postaju fleksibilniji, opterećenje studenata je manje a kvantifikovanije, dok se na ispitu se arbitrernost nastavnika. Jedan od najvažnijih zadataka koji očekuje svakog nastavnika je da ukupne novine novog sistema primeni u izradi novih silabusa (plan i program rada predavača) koji moraju sadržati relevantne informacije o nastavnom programu, načinu komuniciranja studenata i nastavnika, izboru obavezne i dopunske literature, kalendaru izvođenja nastave, načinu ocenjivanja i oblike izvođenja nastave.
BOLONJSKA DEKLARACIJA
Osnovna načela i primena
Potpisivanjem Bolonjske deklaracije i usvajanjem novog Zakona o visokom obrazovanju, ova delatnost je postala deo međunarodnog i posebno Evropskog prostora visokog obrazovanja. U cilju unapređivanja mobilnosti i sposobnosti zapošljavanja unutar tog prostora zahteva se usklađivanje (kompatibilnost) i uporedivost (komparabilnost) sistema visokog obrazovanja. Akademski programi i zvanja moraju biti razumljivi i uporedivi. Kursevi postaju kraći (uglavnom jednosemestralni), fleksibilniji i podložni izboru i ocenjivanju od strane studenata. Sve to zahteva od nastavnog osoblja temeljno usklađivanje – dizajniranje novih i redizajniranje postojećih predmeta (kurseva), prilagođavanje evropskim i svetskim iskustvima, potrebama tržišta i preferencama studenata. Ovo neminovno podrazumeva diverzifikovanje kako procesa nastave, tako i procesa utvrđivanja znanja (ocenjivanja studenata). Umesto dominirajućeg ex cathedra oblika nastave, kampanjskog rada studenata i samo završnog, najčešće usmenog ispita, sada se zahteva više raznovrsno i interaktivno izvođenje nastave¹. Svrha je sticanje znanja i neophodnih veština (ishoda učenja) a ne samo polaganje ispita. Kursevi postaju fleksibilniji, opterećenje studenata manje i kvantifikovano a na ispitu se smanjuje arbitrernost nastavnika. Jedan od najvažnijih zadataka koji očekuje svakog nastavnika je da ukupne novine novog sistema primeni (implementira) u izradi novih silabusa (nastavnih programa svojih predmeta).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET