Obrazovni računarski softver u predškolskom obrazovanju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obrazovni računarski softver u predškolskom obrazovanju". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ОБРАЗОВНИ РАЧУНАРСКИ СОФТВЕР У ПРЕДШКОЛСКОМ
ОБРАЗОВАЊУ
УВОД
Развој технике и технологије утицали су на промене у начину рада у предшколским
установама, у васпитно-образовним садржајима и односу васпитача и детета.
Значајно место међу „електронским додацима“ традиционалним изворима знања у вртићу припада рачунару. Помоћу свог језика, симболима и визуелним знацима, управљањем,рачунар представља спону између физичког искуства које дете стиче у интеракцији са околином и симболичког значења као резултата прераде већ стеченог искуства. Омогућује учење путем истраживања и откривања, развија: систематичност, самосталност, креативност,прецизност, стрпљивост и утиче на обогаћивање социјалне интеракције.
Деца су заинтересована за технику уопште (узмимо за пример мобилне телефоне, даљинскеуправљаче...) а нарочито рачунарске игре. Ови програми, дидактички осмишљени, омогућавају напредовање у складу са дечјим могућностима, изазивајући на сваком достигнутом нивоу осећање компетентности. Истраживања су показала да рачунар олакшава усвајање нових и учвршћује стечена знања, омогућује усвајање нових речи повезано са објектима, оспособљава их да користе представљене објекте односно симболе за њих. У томе деци помажу цртежи у боји, музички сигнали и одговори које даје синтетизовани глас, што свакако има велику мотивациону вредност. Код детета се ствара осећање да може разумети и контролисати збивање у својој средини, што му може помоћи да се у њу успешније уклопи.
Руковање рачунаром представља вежбу фине моторике и координације ока и руке. Рачунари и наменски едукативни програми имају значајну улогу и у раду са децом са посебним потребама ( у развоју самопоштовања, нпр.). Деца предшколског узраста се морају уводити у основе рачунарске писмености, која је значајна компонента њиховог интелектуалног и социјалног развоја.
Примена информационих технологија у образовању су бројне, али издвојићемо три
најзначајније:
1. стицање нових знања- коришћењем образовних едукативних програма;
2. понављање и утврђивање стечених знања;
3. разни начини разоноде: игре, цртежи.
А образовне програме можемо поделити у три групе:
1. мултимедијалне енциклопедије;
2. микросветови;
3. симулације.
ОБРАЗОВНИ РАЧУНАРСКИ СОФТВЕР У ВРТИЋУ
Образовни рачунарски софтвер (ОРС) постао је атрактивно средство учења и за децу
предшколског узраста. Комбиновањем вербалних-појмовних и аудио-визуелних информација он омогућује сложен и близак приступ суочавању с различитим захтевима учења. Његова специфичност је у томе што омогућава интерактивно учење - тренутно исправљање грешака и утврђивање стеченог знања и вештина.
Дидактички осмишљени програми омогућавају постепено напредовање у складу са дечјим могућностима, изазивајући на сваком нивоу осећање компетентности. Она омогућавају деци да боље упознају и разликују својства објеката (нпр. боју и облик) просте и редне бројеве, серијацију и скупове, укључујући и релацију међу њима, као и да решевају логичке и математичке проблеме и др.
Васпитно образовни задаци који се реализују употребом ових програма у вртићу су бројни: описно дефинисање предмета и појава уочавањем више њихових карактеристика (величине, боје, облика, положаја ); успостављање релације између предмета и појава, уопштавање кроз класификацију, активна вербализација (комбинација говора и акција детета, уз превођење речи у активности и обрнуто), итд.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET