Vežbanje i zdravlje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vežbanje i zdravlje". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
ФАКУЛТЕТ СПОРТА И ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА
ВЕЖБАЊЕ И ЗДРАВЉЕ
(Завршни рад из рекреације)
Гаврић Милован 198/06
Нови Сад, 2009.
САДРЖАЈ:
1. УВОД
2. ИСТОРИЈА
3. ТЕОРИЈСКИ АСПЕКТИ ВЕЖБАЊА И ЗДРАВЉА
3.1. Здравствени аспект вежбања
3.2. Физиолошки аспект вежбања
3.2.1. Аеробне и анаеробне способности
3.2.2. Мишићна способност
3.3. Педагошки аспект вежбања
3.4. Психолошки аспект вежбања
3.5. Социолошки аспект вежбања
3.6. Естетски аспект вежбања
4. МЕТОД РАДА
4.1. Тренинг
4.2. Побољшање аеробних способности
4.2.1. Интензитет
4.2.2. Зона аеробног тренинга
4.3. Рекреација
4.3.1. Вежбање у виду природних облика кретања
4.3.2. Вежбе помоћу справа и реквизита
5. ЗАКЉУЧАК
1. Увод
„Срамота је остарити пре времена из лењости и непажљивости. Човеково је да упозна себе у пуној лепоти и снази које његово тело може да досегне. Али ни снага, ни лепота никада не долазе саме по себи, савез воље и тела ће их створити“ Сократ. Ове реченице су доказ да се и пре неколико миленијума знало о благодетима које доноси физичка активност. Међутим, данас смо сведоци резултата технолошког напретка, а то је хипокинезија, која је стрес за човека као HOMO DINAMICUS-a. Човек је постао „седећа“ врста, са пасивним начином живљења, која може да функционише а да ни не устане из фотеље. Какве морбидности изазива пасиван начин живота, већина људи није ни свесна, зато је потребно перманентном едукацијом и промовисањем активног начина живљења почети процес оздрављења човечанства.
Активан живот је начин живљења заснован на редовној физичкој активности и мноштву здравих навика, као што су здрава исхрана, контрола телесне тежине, контрола стреса, избегавање дувана и наркотика, умерена употреба алкохолних пића, превентивни однос према болестима и повредама. То је пут одговорности сваког појединца према себи и својој околини, а не води само здрављу и снази него и самопоштовању и управљању личном судбином. Чини се да све што је у вези са здравим животом представља својеврстан парадокс нашег друштва, с једне стране једноставан и врло разумљив, а с друге се тешко прихвата и примењује.
Активан начин живота је онај каквим су људи живели пре ного што су почели да убиру плодове напредних технолошких достигнућа као што су компјутер, телевизор, аутомобил и друге модерне направе које олакшавају живот. Та чуда људског ума данас омогућавају да се дневни утрошак људке енергије сведе на притискање дугмића и издавање гласовних команди машини, што је постало довољно да би се задовољиле основне људске потребе: за самоодржањем, радом и забавом. Истовремено са смањењем потребе за човековим радом, све више се користе прерађене, висококалоричне намирнице и брза храна.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET