Proces proizvodnje pekarskih proizvoda | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proces proizvodnje pekarskih proizvoda". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Uvod
Pekarstvo je pojam za proizvodnju pekarskih proizvoda,odnosno kruha,peciva i drugih proizvoda od tijesta koji se toplinski obrađuju pečenjem. Metodom novijeg pekarstva je zamrzavanje pekarskih proizvoda koje nudi mogućnost pečenja u kućnoj radinosti. U radu će biti riječi o složenom procesu stvaranja pekarskih proizvoda kao i vrstama istih. Prva stavka u ovom procesu je priprema sirovina za proizvodnju. Navedeni proces odvija se po točno određenim pravilima i postupcima. Gotovi pekarski proizvodi se nakon toga šalje na tržište. Količina distribucije pekarskih proizvoda ovisi o kvaliteti i kakvoći proizvoda te o dostupnosti robe. Situacija na tržištu doživjela je veliki obrat i primat dala industrijskim i velikim trgovačkim lancima. Danas su pekarski proizvodi dostupni skoro svuda. Nadam se da ću u ovom radu uspjeti prezentirati njihovu važnost i potrebu.
Proizvodnja pekarskih proizvoda
2.1. Proces proizvodnje
Struktura proizvodnog procesa je proizvodni proces koji je dio proizvodnog sustava i obuhvaća sve ono što se dešava sa predmetom rada između njegovog ulaza u proizvodni proces (input) i izlaska iz njega (output ). Svaki proizvodni proces se sastoji od sedam elementarnih procesa u koji spadaju kontrola kvalitete, skladištenje, zaštita radnika na radu, održavanje sredstava za rad, opskrba električnom energijom itd.
Kako bi postojala visoka kvaliteta proizvoda, proizvodni proces zahtjeva suvremenu tehnologiju i opremu za koju je bitno znanje menadžera i zaposlenih.
2.2. Priprema sirovina za proizvodnju pekarskih proizvoda
Prije samog pripravka tijesta potrebno je izvršiti određene pripreme. Najprije je potrebno pripremiti brašno koje podrazumijeva prosijavanje i miješanje. Miješanje podrazumijeva da se pojedini tipovi brašna miješaju kako bi se dobila mješavina iz koje se može dobiti kruh, peciva i ostali asortiman željene kakvoće, odnosno kvalitete.
Jako važno je napomenuti da je od velikog značaja podešavanje optimalnog odnosa sirovina, naročito brašna i vode. Zbog toga je potrebno utvrditi stvarnu moć upijanja vode, mješavine brašna i ostalih pomoćnih sirovina. Stvarna moć upijanja vode je ona količina vode koje je potrebno dodati brašnu da se postigne dobro obradivo tijesto i ona je vrlo blizu ili gotovo ista kao farinografska moć upijanja vode. Moć upijanja vode zavisi od količine i kvaliteta brašna. Brašno sa sitnijim česticama brzo veže vodu. Pored točno odmjerene količine vode, važno je da se u smjesu doda i određena količina kvasca, da bi se dobila odgovarajuća kvaliteta gotovog proizvoda. Količina kvasca zavisi od više faktora: moć razvoja gasa, fermentacijska moć kvasca, količina ostalih dodataka u tijesto (masti, šećer) i način izrade tijesta.
Više kvasca dodaje se u tijesta u koja se nadodaju i druge sirovine, tj . masti i šećeri zbog toga što ona djeluju negativno na fermentacijsku moć kvasca.
Točno podešavanje optimalne količine soli koja se dodaje smjesi također je značajno jer ono utječe na kvalitetu dobivenog tijesta, a manja količina soli od optimalne dovodi do slabijeg rasplinjavanja tijesta, dok veća količina utječe na učvršćivanje glutena.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET