Organizovana prostitucija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizovana prostitucija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Факултет за пословно правне студије
Нови Сад
СЕМИНАРСКИ РАД
ОРГАНИЗОВАНА ПРОСТИТУЦИЈА
Ментор: Студент:
САДРЖАЈ УВОД
Законске одредбе за сузбијање проституције први пут се доносе у XVI веку, након Лутерове верске реформације у Немачкој. Ма колико да се у осамнаестом, деветнаестом, двадесетом веку проституција дифузно увлачила у све поре друштвеног живота, бордел је ипак остао стожер целокупне купопродајне сексуалне активности. Развија се широка институционализована мрежа проституције. Законске и репресивне мере ни у једној епохи, па ни данас, нису допринеле сузбијању проституције, него су је, напротив, гурале у наручје друштвеног подземља.
Највећи број дефиниција проституције које се могу срести у литератури односи се искључиво на жене: ``продаја тела и љубавне вештине ради прибављања материјалне користи``; ``делатност којом жене уступају своје тело за новац већем броју мушкараца без прикривања и бирања``; ``проституцијом се баве жене које постојано (из навике) упражњавају полне односе са неодређеним бројем лица добијајући за то награду``; ``проститутком се сматра свако женско лице које својим телом блуд проводи у виду трговине, са већим бројем лица, без избора и са наплатом, а своје животне потребе задовољава зарадом од овог заната``.
Проституција је врста комерцијалне делатности. Као таква она подлеже деловању економских законитости: потражњи и понуди на тржишту, квалитету услуга, разноврсности, рекламирању итд. Она се може подвести под појам ``трговина сексуалношћу``.
Комерцијализација сексуалности је у савремeном друштву многострука, мада се свака сексуалност не сматра проституцијом. Облици у којима се испољава прожимају готово све области друштвеног живота и делатности. Трговање сексуалношћу је постојало у различитим друштвено-историјским оквирима, а савремено друштво је само повећало број облика у којима се испољава.
Многе индустријске гране су повезане са трговином сексуалношћу и без њене употребе тешко би успеле да се одрже или да остварују профите на разуђеном тржишту (производња козметичких препарата, текстилна, филмска и аутомобилска индустрија и сл.). Савремени маркетинг тешко је замислити без употребе сексуалности, а њено одсуство имало би вероватно катастрофалне последице.
Дакле, проституција је сложен проблем чији корени иду далеко у историју настанка и развоја људског друштва и његових потреба и треба је посматрати са аспекта утврђивања разноликости и распрострањености појаве, откривања веза које постоје између ње и других друштвених појава, са циљем да се кроз оптималну стратегију социјалне политике и законске регулативе избегну негативне последице које се иза појма социјална патологија крију под појмовима ``криминалитет``, ``наркоманија``, ``алкохолизам``, ``коцкање``, ``ширење венеричних болести којима се угрожава здравље становништва`` итд.
Најважнији разлог за декриминизацију овог занимања, а тиме и њихово индиректно легализовање, је у порасту полних болести. Осим сиде на сцени је нова генерација других полних болести, попут хламидије, те „традиционална „ обољења као што су луес и трипер. На тржишту љубави знатно су скупљи сексуални односи без коришћења презерватива, чак до четири пута. Зато није необично што др Ланг тврди да уз проституцију, на дневни ред требамо ставити и савремено сексуално образовање.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET