Obrazovna televizija – televizijske emisije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obrazovna televizija – televizijske emisije". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Obrazovna televizija 1
Nastavnik i obrazovna televizija 2
Sistem televizije otvorenog kruga 5
Sistem televizije zatvorenog kruga 6
Tendencije daljeg razvoja 7
Nastavni filmovi 7
Realizacija časa primjenom audio-vizuelnih medija 9
Zaključak 10
Literatura 11
Obrazovna televizija
U današnje vrijeme televizija svojim snažnim audio-vizuelnim efektima spada u najuticanija sredstva masovne komunikacije. Ona je dinamička sinteza elemenata filma, radio-emisije, fotografije, crteža, šema i teksta.
Televizija se upotrebljava u svim nastavnim oblastima, zato što se prikazivanjem pogodnog televizijskog programa stiče bolje, brže i dugotrajnije znanje, takođe utiče na razvoj intelektualnih sposobnosti, samostalnosti i kritičnosti u radu.
Uspijeh u korišćenju televizije u nastavi zavisi od:
uslova rada škole
primjerenosti emisije predznanju učenika
pripremljenosti učenika za prijem programa
obučenosti i spremnosti nastavnika da koristi televizijski program
kvaliteta programa.
O brazovna televizija se može primjenjivati na različite načine u savremenoj nastavi. Ona može biti izvor informacije, dopunjavati se klasičnim vidovima nastave, dopisnom nastavom ili samo dopunjavati ono što ne može dati klasična nastava.
Američki pedagog Tiler ima veoma pozitivno mišljenje o televizijskim programima namjenjenim školi iz više razloga.
Televizija je jedini činilac u izvođenju nastave, dok nastavnik, manje ili više,obezbjeđuje uslove za praćenje programa, organizuje razne aktivnosti, održava disciplinu i interveniše u procesu sticanja znanja samo u izuzetnim slučajevima.
Obrazovna moć televizije je znatno veća onda kad se temeljno pripremaju sadržaji, kad se pripreme nastavnici i učenici i kad se u najpovoljnije vrijeme emituje program. Kvalitetu obrazovne televizije doprinosi marljiva priprema nastavne građe, koja se zasniva na odgovarajućim didaktičkim principima, koja se detaljno pedagoški analizira, do najnužnijih detalja planira, bogato ilustruje, uklapa u cjelokupni vaspitno-obrazovni rad u porodici i školi. Pedagoški efekti obrazovne televizije se postižu lakše ako je ostvarena dvostrana komunikacija. Ako se dobro programiraju sadržaji obrazovne televizije, onda ona daje bolje pedagoške efekte.
Kvalitetu obrazovne televizije doprinosi i vrijeme kad se daje određeni program. Npr. Ako se daju TV sadržaji onda kad se logički uklapa u nastavni program, obezbjeđuje se temeljna i potpunija obrada, više se doprinosi podizanju kvaliteta nastave kao cjeline.
Priprema učenika je veoma značajan činilac koji doprinosi podizanju kvaliteta obrazovne televizije. Pripremanje se izvodi s ciljem da se oni pripreme za uspješno praćenje programa, bilježenje onoga što je najvažnije, razumjevanje dijelova i cjeline sadržaja, uočavanje zadataka i zaključaka koji iz gledanog programa proizilaze.
Nastavnik i obrazovna televizija
Možemo sa sigurnošću reći da televizija obogaćuje rad u školi, ali njenom upotrebom nastavniku se nameću nove brige i obaveze. Upotreba televizijskih emisija zahtjeva preciznu pripremu i razlikuje se od pripreme za uobičajnu vrstu nastave.
Priprema nastavnika počinje upoznavanjem programa i sadržaja emisije. U državama gdje je obrazovna moć televizije razvijena, na početku godine izlaze priručnici sa potpunim planom i programom televizijskih emisija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET