Mesto Srbije u regionalnom razvoju Balkana i jugoistočne Evrope | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mesto Srbije u regionalnom razvoju Balkana i jugoistočne Evrope". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Uvod
Integracioni procesi u svetskoj privredi je tema koju obrađuje ovaj rad. Velika pažnja u savremenom svetu se posvećuje ovim procesima, jer se potreba za integrisanjem nameće kao imperativ mnogim svetskim regionima gde se unutar tih regiona zemlje udružuju s ciljem razmene komparativnih prednosti i jačanjem svojih ekonomskih pozicija unutar integrisanog područja kao i van njega. Razloga i motiva svakako ima više, svi vide svoju šansu da ostvare svoje ciljeve. Tako ekonomski razvijene zemlje ovde vide šansu da pojačaju svoju ekonomsku moć, dok se nerazvijene zemlje i/ili zemlje u tranziciji vide svoje šanse kroz razne povlastice i reputaciju koje se takvim udruživanjima dobijaju.
Integracija je proces i predstavlja bitan momenat koji obeležava savremenu svetsku privredu. Taj proces znači spajanje pojedinačnih privreda više zemalja u jednu potpuniju međunarodnu celinu. S obzirom na motive i ciljeve predstavlja jednu originalnu istorijsku pojavu koja započinje već nakon drugog svetskog rata. Od tog vremena razvoj integracionog povezivanja se odvija neprekinutim tokom i to praktično u svim delovima savremenog sveta. U pogledu sadržajnih elemenata neke konkretne integracione celine su već ušle u fazu izgradnje složenih i raznovrsnih sistema upravljanja (EU), druge stavljaju naglasak na medjusobno tržišno povezivanje (ASEAN) dok treće insistiraju na efektima međusobne podele rada (NAFTA). Uz sve treba dodati činjenicu da se integracioni procesi nastavljaju nesmanjenim intenzitetom u pogledu produbljivanja ekonomskih sadržaja njihovog povezivanja.
Upravo iz pozicija značajnih dostignuća i budućeg toka ovog procesa možemo oceniti da su integracioni procesi u svojoj osnovi jedna progresivna istorijska pojava. Osnovna idejna vodilja sastoji se u stvaranju maksimalno liberalne tržišne privrede koja najbolje konvenira tj. odgovara privatnom kapitalu i osnovnom smislu njegovog postojanja. Pored navedenog postoji i niz shvatanja pojma integracije kako na regionalnoj, subregionalnoj tako i na globalnoj osnovi.
Međutim potrebno je ukazati na neke momente negativnih posledica koje sa sobom nose integracije. Poznato je da integracije vode do neravnomernosti u ekonomskom razvoju pa i značajnih nestabilnosti. Naime, sagledavajući te opasnosti postepeno su se formirale nadnacionalne organizacije kao i neophodna sredstva pomoću kojih se utiče na što ravnomerniji razvitak i skladnu društvenu podelu rada. Postavlja se pitanje da li jedna integracija može postojati a da istovremeno ne bude diskriminacionog karaktera ako je poznato da se one stvaraju prvenstveno radi zaštite i favorizovanja interesa njenih članica.
Mesto Srbije u regionalnom razvoju Balkana i jugoistočne Evrope
Uloga Evropske unije
Politika EU ka zemljama Zapadnog Balkana pratila je interese ka ovim državama koji su se u poslednjih nekoliko decenija menjali jasno u skladu sa okolnostima. Stoga odnos EU i zemalja Zapadnog Balkana moramo posmatrati u konstelaciji ovih istorijskih čnjenica koje su utrle put daljim odnosima i događajima.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET