Krijumčarenje motornih vozila | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Krijumčarenje motornih vozila". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Fakultet za pravne i poslovne studije Novi sad
Seminarski rad
Predmet: Kriminologija
Tema: Krijumčarenje vozila
Doc. Dr. Zdravko Skakavac
Vanja Mitić 181/08
Menadžment u
civilno-poslovnoj bezbednosti
Niš, 2010. Sadržaj:
Uvod
Kriminal vezan za nasilno oduzimanje i prodaju motornih vozila može se naći u celom svetu. Ove kriminalne radnje se dovode u vezu sa organizovanim kriminalom, a jako često i sa terorizmom. Vozila se često ne kradu samo radi zadovoljenja sopstvenih potreba već i zbog finansiranja drugih kriminalnih radnji. Ukradena vozila se često koriste u bombaškim napadima, ali takođe i prilikom izvršenja nekih drugih krivičnih dela. Najčešće razlog za kradju motornih vozila jeste krijumčarenje. Ovom radnjom se u svetu najčešće bave organizovane grupe.
1. Organizacija kriminalne grupe koja se bavi krijumčarenjem motornih vozila
Grupe kriminalaca koje se bave ovom vrstom kriminalnih radnji jako su dobro organizovane. Njihova struktura se može uporediti sa strukturom neke veće medjunarodne kompanije. U svoj rad one uključuju od mehaničara i vozača do ljudi na nekim bitnim položajima koji im pomažu da lakše prekrše zakon. U strukturi imaju osobu koja je zadužena za obijanje vozila, zatim osobe koje su zadužene za promenu indetifikacionih brojeva vozila i vozača čiji je zadatak da vozilo dostavi prodavcu koji će dalje vozilo prodati kupcima. Ako se vozilo prodaje u nekoj drugoj zemlji ove organizacije imaju čvrstu vezu sa ljudima iz uprave carina kako bi se vozilo lakše prevezlo preko granice.
2. Statistika Interpola o krijumčarenju vozila
Generalni sekretarijat Interpola je razvio bazu podataka koja poseduje mogućnost automatskog pretraživanja (Automated Search Facility – ASF) o ukradenim motornim vozilima (Stolen Motors Vehicle – SMV) da bi pomogla policiji zemalja članica u borbi protiv medjunarodnog krijumčarenja vozila. Krajem decembra 2009. godine baza podataka je sadržala više od 6.2 miliona prijavljenih nestalih vozila. Ovu bazu podataka redovno koristi skoro 157 zemalja od kojih 126 redovno objavljuje podatke o ukradenim vozilima u njihovoj zemlji u ovu bazu podataka. Pomoću ovog načina rada u 2009. godini pronadjeno je više od 26000 motornih vozila, što je za odprilike 5000 manje nego u prošloj.
Broj ukradenih vozila
Istraživanja
Broj pronadjenih vozila
Broj zemalja koje redovno daju svoje podatke u Interpolovu bazu
Zemlje koje redovno objavljuju podarke o nestalim vozilima
Zemlje koje redovno proveravaju bazu podataka
Zemlje koje su pronašle vozila
3. Identifikacija vozila
Veliki problem u suzbijanju krijumčarenja je to što su kriminalne grupe sve veštije u tzv. “prekucavanju” osnovnih identifikacionih brojeva vozila. Identifikacija se ogleda u sledećem:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET