Korupcija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Korupcija". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD:
Korupcija je nepoželjna društvena pojava koja dovodi do slabljenja poverenja građana u rad uprave kao i slabljenja poverenja građana u zakone i vlast.
Opravdano se smatra da je korupcija kao pojava stara koliko i ljudsko društvo, da je reč o psihološkom, sociološkom, političkom, pravnom, nacionalnom i međunarodnom fenomenu i problemu, ali još uviek ne postoji jedinstvena definicije savremene korupcije.
POJAM KORUPCIJE
Na pitanje šta se tačno podrazumeva pod pojmom korupcija, koji su uzroci njenog nastanka, kakve su joj karakterisrike, ko su nosioci ove pojave, kakve su posledice njene pojave i kojim je sredstvima treba suzbijati, u nauci još uvek nema potpunih odgovora.
U praksi, pojam korupcije se poistovećuje sa sadržajem pojma krivičnog dela primanje i davanje mita. Ovo shvatanje je neosnovano, jer ova dva pojma nisu sinonimi.
Korupcija je negativna društvena pojava koja je prisutna negde više, negde manje, u svim društvenim sistemima i kao takva ona predstavlja širi pojam od pojma krivičnog dela primanje i davanje mita.
Sam pojam „korupcija“ u stranim jezicima ( na pr. lat- corupcio, ili franc.- corruption ) označava pokvarenost, podmićivanje, razvrat od čega se može izvesti zakljućak o ličnosti koja učestvuje u poslovima korupcije. Korupcija štetno deluje na moral, jer predstavlja delatnost suprotnu ne samo zakonitim propisima, već i moralno ispravnim shvatanjima.
Istorijski posmatrano, korupcija nije pojava novijeg vremena jer pojedini oblici korupcije bilu su poznati još u rimskoj imperiji. Ti oblici su se razvijali i prilagođavali svakom novonastalom društvenom uređenju, bez obzira na kazne koje su bile propisane u pojedinim fazama društvenog razvoja.
Posmatrano sa ekonomskog stanovišta, korupcija podriva ekonomske odnose jednog društva, izaziva poremećaje u ekonomskom sistemu i predstavlja oblik bogaćenja ekonomski jačeg subjekta sa izraženom tendencijom internacionalizacije.
Korupcija je posebno izražena u domenu organizovanog kriminala i može se reći da je sastavni deo metoda delovanja organizovanih kriminalnih organizacija koje se služe podmićivanjem, davanjem pozajmica, činjenjem raznih usluga, ucenma i drugim vidovima zastrašivanja.
Prilikom definisanja pojma korupcije sa društvenog aspekta, neophodno je objasniti njegove bitne komponente. Za razumevanje ovog društvenog fenomena, treba istaći sledeće komponente:
Moralnu
Socijalnu
Kriminološku
Ekonomsku
Pravnu i
Istorijsku
MORALNA KOMPONENTA:
Korupcija nagriza moral određenog društva i uništava njegove socijalne, političke, ekonomske i pravne institucije. Ona ruši osnovne ljudske vrednosti: dostojanstvo, sloboda, prava čoveka odnosno građanina...
Ponašanje ljudi koji se bave korupcijom je suprotno ponašanju običnog čoveka koji mora da živi od onoga što zaradi na legalan način, bez privilegovanog položaja u nekoj državnoj ili društvenoj službi ili preduzeću koje se bavi privrednom delatnošću. Korupcija je pojava koja iskazuje nameru, volju, svest i psihologiju ličnosti koji želi da zadovolji svoj motiv koristoljublja, na teret i štetu države i društva. Taj neko želi da stiče ekonomska i druga dobra kojim bi da raspolože bez ikakvog uloženog rada.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET