Načela bankarskog poslovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Načela bankarskog poslovanja". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

S A D R Ž A J:
Uvod..............................................................................................2
1.Pojam likvidnosti banaka.............................................................3
1.1.Utvrđivanje stepena likvidnosti banaka.....................................5
2. Pojam solventnosti banaka..........................................................6
2.1.Osiguranje solventnosti banke...................................................8
3.1.Iskazivanje rentabilnosti banaka..............................................10
3.2.Faktori koji uticu na rentabilnost.............................................11
4. Konflikt nacela bankarskog poslovanja.......................................11
Zaključak.......................................................................................13
Literatura......................................................................................14 UVOD
Poslovna banka kao privredna institucija koja deluje u novčanoj sferi, usklađuje svoju poslovnu politiku sa ekonomskom politikom zemlje putem monetarno-kreditne politike koju sprovodi centralna banka.
Definisanje pojava, instrumenata i parametara iz unutrašnjeg i spoljnog okruženja, analiziranje njihove međuzavisnosti i merenje uticaja na položaj i rezultate poslovanja banke, predstavlja proces optimizacije neophodan za donošenje kvalitetnih poslovnih odluka.
Bitno je znati da se primena načela zasniva na tržišnom prestrukturiranju banke, eliminisanju poslovno neefikasnih i nekorisnih delova aktive, pasive i poslovnih operacija, kao i na izgradnji savremenog marketinškog načina plasmana bankarskih usluga.
Načelo likvidnosti i solventnosti
Načelo sigurnosti i efikasnosti ulaganja
Načela su pozicionirana po značaju koje zauzimaju u poslovanju banke a razlozi su navedeni u daljem tekstu.
1. POJAM LIKVIDNOSTI BANAKA
Banke kao finansijske institucije moraju stalno da obezbedjuju dnevnu likvidnost u svom poslovanju da bi se održala na finansisjkom tržištu.Likvidnost banke je njena sposobnost da izvršava svoje obaveze u skladu sa rokovima dospeća , a solventnost banke je njena likvidnost na duži rok
Bitan faktor likvidnosti banke je njena spremnost da u svakom trenutku odgovori dospelim obavezama kao što je zahtev deponenata za povlačenjem svojih depozita, zahtevu komintenata za povlačenjem sredstava iz odobrenog kredita, ili o izvršenju obaveza na osnovu otplate prethodno uzetih kredita.Z apostizanje optimalne likvidnosti od značaja je uskladjivanje tokova priliva i odliva novčanih sredstava klijenata na računima banke , zatim stalno držanje odredjene stope likvidnosti sredstava i respektovanja monetarno-kreditne politike centralne banke .Politika likvidnosti treba da bude fleksibilna.
Likvidnost poslovne banke označava sposobnost banke da u roku izmiri sve dospele obaveze. Banka je likvidna ako je u stanju da nesmetano obavlja kreditnu aktivnost i da izmiruje dospele obaveze uz zadržavanje potrebne rezerve likvidnosti.
Likvidnost je značajan pokazatelj poslovne snage, sposobnosti i poverenja u stabilnost banke jer predstavlja osnovni uslov egzistencije i poslovanja savremene banke na tržištu. Stoga, ovom načelu ćemo posvetiti više pažnje.
Obaveze poslovnih banaka jesu da vrše dnevno usklađivanje rokova datih kredita sa rokovima preuzetih obaveza. Primeri iz bankarske prakse ukazuju da se optimalna likvidnost postiže u uslovima kada su rokovi između izvora sredstava i plasmana banke sinhronizovani. Na primer, sinhron je prisutan u uslovima kada su kratkoročni izvori sredstava upotrebljeni za kratkoročne plasmane. Ako su u pitanju dugoročna sredstva, onda je neophodno da su ona vezana za dugoročne zajmove. Važnu pretpostavku za obezveđenje likvidnosti banke predstavlja pravilno usklađivanje plasmana i kreditne aktivnosti sa rokovima dospeća obaveza.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET