Motivacija za rad | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Motivacija za rad". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Viša poslovna škola
Čačak
Menadžment ljudskih resursa
seminarski rad
tema:
Motivacija za rad
Beograd 2007
Sadržaj:
1. Pojam motiva i motivacije ..........................................................................3
2. Relevantna obeležja motivacionih tehnika .................................................7
3. Motivacione tehnike ...................................................................................8
4. Hijerarhija motiva u procesu rada ............................................................10
5. Simptomi frustracije na radu ....................................................................11
6. Odbrambeni mehanizmi pri radu ..............................................................11
7. Motivatori u procesu rada ........................................................................12
Literatura ............................................................................................16
MOTIVACIJA ZA RAD
1. Pojam motiva i motivacije
Rad i s njim povezan menadžment je središna odlika savremenog društva, i većini ljudi na rad odlazi mnogo vremena koje im je na raspolaganju u toku pretežnog dela svoga života, a materijalna nagrada koju njime stiču odredjuje životni standard, i u značajnoj meri i njihov društveni položaj.
Upravljanje i razvoj ljudskih potencijala postaje sve značajnije zbog novog mjesta i uloge čovjeka u svim društvenim procesima kao i u njihovom upravljanju. Motivacija i zadovoljstvo zaposlenih postaju osnov zanimanja savremenog manadžementa ljudskih potencijala jer jedino se izgradnjom kvalitetnog motivacijskog sistema može pomoći organizaciji da poveća svoju konkurentsku sposobnost i vrijednost.
U svakodnevnom životu često susrećemo reči “motivi” i “motivatori”. I jedna i druga reč potiče sa prostora psihologije, i uglavnom su vezane za pokretače ljudske aktivnosti, i to bi bilo zajedničko odredjenje i za motiv i za motivaciju.
No, kada je reč o motivima, tu postoji nešto kompleksnije odredjenje ovog pojma u odnosu na motivaciju. Tako se najčešće pod motivima podrazumeva unutrašnji psihički faktor, koji pokreće, usmerava, održava i obustavlja ljudsku aktivnost. Iz ove definicije uočavamo četiri bitne karakteristike motiva, koje se mogu postaviti u obliku pitanja:
Šta to čoveka pokreće na aktivnost?
Šta tu aktivnost usmerava?
Šta tu aktivnost održava? i na kraju
Šta tu aktivnost obustavlja?
S tim u vezi, valja naglasiti da je cilj svake ljudske potrebe da bude zadovoljena, kako bi se održalo stanje ravnoteže bioloških funkcija njegovog organizma. To stanje ravnoteže naziva se homeostaza, i svako odstupanje od te ravnoteže manifestuje se na čovekovo ponašanje u cilju da se ravnoteža uspostavi. To je ono što čoveka pokreće na aktivnost. Dakle, poremećaj homeostaze je mehanizam koji pokreće čoveka na aktiviranje organizma u cilju uspostavljanja stanja ravnoteže, stanje lagodnosti i prijatnosti.
Polazeći od drugog odredjenja motiva: šta čovekovu aktivnost usmerava – odgovor moramo tražiti u sferi bioloških motiva. Tako, recimo, čovek pri teškom fizičkom radu oseti glad zbog smanjene količine kalorija koje su mu preko potrebne za tu vrstu rada. U cilju zadovoljenja potrebe za visokokaloričnom hranom aktiviraju se biološki motivi koji tu potrebu na odredjeni način zadovoljavaju i usmeravaju čovekovo ponašanje u pravcu te potrebe, kako bi mogao da završi povereni radni zadatak. Dakle, čovek koji je gladan, pri obavljanju teških fizičkih poslova, obratiće svoju pažnju na samu hranu, dok će njegove aktivnosti za druge sadržaje biti znatno smanjene. Iz toga sledi da motivi deluju selektivno u pravcu izbora puta za što bržim zadovoljenjem naše potrebe – u ovom slučaju potrebe za hranom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET