Opšta pitanja organizacije računovodstvenog informacionog sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Opšta pitanja organizacije računovodstvenog informacionog sistema ". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Visoka ekonomska škola strukovnih studija
Peć - Leposavić
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Informacioni sistemi u finansijama
TEMA: Opšta pitanja organizacije računovodstvenog
informacionog sistema
Gračanica 2010
Sadržaj
Uvod……………………………………………………………………………………. ..3
1. Pojam informacionog sistema…………………………………………………………4
1.1. Funkcije informacionog sistema………………………………………………….5
1.2. Komponente informacionog sistema…………………………………………......6
2. Racunovodstveni informacioni sistem kao deo informacionog sistema preduzeca.....7
2.1. Racunovodstveni informacioni sistem……………………………………………7
2.2. Funkcionoisanje racunovodstvenog informacionog sistema…………………......8
2.3. Organizacija kao sistem........................................................................................12
2.4. Uticaj kompjutera na RIS......................................................................................14
Zakljucak…………………………………………………………………………….......17
Literatura………………………………………………………………………………...18
Uvod
pored ostalog, nije nužna, ili bar dobrodošla, sposobnost i vicnost
prikupljanja informacija, razvijanja ideja i dobrog pisanja.“
(Midhat Šamic)
Dvadeseti vek je vek informacija. U još većoj meri to se očekuje od dvadeset prvog veka pred čijim se vratima čovečanstvo nalazi. U tim uslovima poslovni informacioni sistemi postaju naša stvarnost i nasušna potreba u svim sferama poslovanja.
Informacioni sistem se definiše kao sistem koji koristi hardware resurse (mašine imedije), software (programi i procedure) i ljudske resurse (korisnike i specijaliste) radi sprovođenja aktivnosti ulaza, obrade, izlaza, memorisanja i kontrole, a koje treba da transformišu resurse podataka u informacione proizvode.
Zadatak informacionog sistema je prikupljanje, selekcija, obrada, skladištenje, prenošenje i korišćenje informacija.
Računovodstveni informacioni sistem definiše se kao skup organizacionih postupaka za sakupljanje, memorisanje, obradu i diseminaciju finansijsko-računovodstvenih informacija.
Ovaj sistem treba da omogući dobijanje relevantnih informacija o stanju imovine, prihodu i rashodu preduzeća, delova preduzeća po pojedinim relacijama (linijama), dobiti preduzeća i dr.
Zahvaljujući korišćenju računara u ovom sistemu moguće je obezbediti i
informacije koje se ne vode knjigovodstveno, na primer produktivnost,
rentabilnost i ekonomičnost po pojedinim područjima, odnosno linijama.
Računovodstveni informacioni sistem (RIS) je deo organizacije. On za potrebe njenih organa i drugih korisnika produkuje odgovarajući set poslovnih informacija. Da bi se shvatio RIS neophodno je izložiti savremeno pojmovno određenje organizacije.
Dominantna filozofija u teoriji organizacije upućuje na to da se organizacija može jedino pravilno shvatiti i pojmovno odrediti ako se posmatra u kontekstu sistema.
Racunovodsteveni informacioni podsistem je sastavni deo poslovnog sistema i podrska svim fazama upravljanja ovim sistemom.
1. Pojam informacionog sistema
Informacija i komunikacije su dva od najvažnijih strategijskih pitanja za uspešnost skoro svakog preduzeca.Dok danas,skoro svaka organizacija koristi zantan broj kompjutera i ostalih komunikacionih alata(kao što su telefon ili fax) oni su jos uvek izolovani.Dok su menadzeri danas u mogućnost da koriste aplikacije kao što su procesori za obradu teksta ili nesto kao tablicni proracun,ne koriste baš svi od njih racunar- kao osnovnu alatku za komuniciranje sa drugim odeljenjima ili programe za pronalaženje određenih informacija. Da bi se prevazišle ove barijere u smislu efektivnog korišćenja iformacione tehnologije,računarske mreže su neophodne.One predstavljaju novu vrstu(neki bi je nazvali paradigmom) organizacionih kompjuterskih sistema, nastale radi potrebe da se sjedine kompjuteri i komunikacije.U isto vreme,podrazumeva da se spoje dve oblasti,dva podrucja; nepotrebno razlikovanje izmedju alatki za obradu i za skladistenje podataka,i alatki za sakupljanje i prenos podataka mogu nestati.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET