Operativni menadžment | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Operativni menadžment". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Fakultet poslovne ekonomije, Bijeljina
Univerzitet u Srpskom Sarajevu
SEMINARSKI RAD
Predmet: Menadzment
Tema: Operativni menadzment
Bijeljina, decembar, 2009. god.
UVOD
Menadzment je proces upravljanja preko ili pomocu drugih ljudi, pa stoga mozemo reci da menadzment mozemo posmatrati kao:
Vjestinu upravljanja;
Teoriju upravljanja;
Upravljacku strukturu.
U zavisnosti od problema koji treba da se rijese I odluka koje treba donijeti, razlikujemo dvije vrste menadzmenta:
Operativni menadzment i
Strategijski menadzment.
Operativni menadžment je orijentisan ka rješavanju brojnih operativnih problema i donošenja brojnih takvih odluka; o nabavci određenih inputa ( sirovina, energije, materijala), nesmetanom funkcionisanju organizacije, normalnom obavljanju poslova, proizvodnji roba i usluga...
Strategijski menadžeri donose potpuno drugačije odluke od operativnih, koji su više orijentisane ka organizaciji, strategijske su kombinacija internog i eksternog okruženja. Kada se govori o strategijskim odlukama uglavnom se misli na stategijsko upravljanje.
OPERATIVNI MENADZMENT, SUSTINA I ZNACAJ
Samo nekoliko godina unaprijed, proizvodni menadzment je proucavan iskljucivo u vezi sa fabrickim ambijentom. Danas se prosirilo polje proizvodnog I operativnog menadzmenta na sve organizacije, ukljucujuci: banke, bolnice, skole I drzavne agencije.
Operativni menadzment ukljucuje menadzere na nivou poslovnih funkcija I organizacionih konfiguracija preduzeca. Njihove upravljacke aktivnosti se sastoje u transformisanju strateskih ciljeva u operativne ciljeve I zadatke. Konfiguracija infrastrukture je problem uskadjivanja fizickog kapitala kompanije sa operativnim zahtjevima.
Operativni zahtjevi, medjutim, nisu fiksirani, oni zavise od strateskih ciljeva kompanije. Svrha operativne strategije se formulise kroz visok nivo lanca vrijednosti.
Sa utvrdjenim strateskim prioritetima, visoki nivo aktivnosti kroz lanac vrijednosti se prevodi u skup principa kojima se definise kako ce kompanija konkurisati posredstvom svojih operativnih aktivnosti. Ti principi predstavljaju osnovuza definisanje operativnih ciljeva I zadataka za sve dijelove infrastrukture.
Dobijanjem ovih ciljeva, menadzeri mogu procijeniti da li je tekuca dispozicija fizickog kapitala konzistentna sa strateskim ciljevima kompanije. Za fabriku je bitno da li je fabricki raspored konzistentan sa strateskim ciljem kratkorocnog vremenskog ciklusa, a za banku da li su kontroni procesi prema vrsti komercijane usluge ili je kontrola obrade jos postavljena slicno strom stilu fabrikovanja papirologije I minimiziranja troska po preduzecu.
Proizvodni I operativni menadzment su aplikacija cilja, kojim se posebnim kvantitativnim tehnikama I metodama planiranja I poslovanja bilo kog poslovnog sistema, transformisu inputi u zeljene outpute. Vecina ovih tehnika I metoda su jednako prihvatljive za prizvodnu I usluznu industriju.
Tradicionalne tehnike su:
graficke metode,
principi ekonomije pokreta,
mjerenje rada, izbor polozaja,
fizicki raspored opreme/postrojenja,
kontrola odrzavanja I krive ucenja.
IZGRADNjA OPERATIVNE STRATEGIJE
Logika izgradnje operativne strategije je na prvi pogled jednostavna. Korporacijski ciljevi I mjere visokog nivoa se postavljaju u potebom uravnotezenog bilansa rezultata, koji za uzvrat pokrece definiciju lanca vrijednosti visokog nivoa, ovaj pokrece izbor kljucnih zahtjeva performanse kao sto su vrijeme ciklusa, trosak, brzo reagovanje, usluga, linija proizvoda I kvalitet. Ovi posljednji su pokretaci operativne strategije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET