Odlučivanje u poslovnom sistemu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Odlučivanje u poslovnom sistemu". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


СЕМИНАРСКИ РАД
Одлучивање у пословном систему
Професор Студенти
Рашић Владимир 28/2009
Чачак, децембар 2011.
Садржај
Увод.....................................................................................................................3
Појам одлука...............................................................................................4
Одлучивање и менаџмент......................................................................5
Врсте одлука..................................................................................6
Оперативне, стратегијске и тактичке одлуке.....................................6
Програмиране и непрограмиране одлуке..........................................8
Теорије доношења одлука......................................................................9
4.1 Економска теорија....................................................................................9
4.2. Управљачка теорија................................................................................9
Процес доношења одлука.............................................................10
5.1 Традиционални приступ.........................................................................10
Савремени приступ.................................................................................14
Ограничења за доношење квалитетних одлука..........................15
Литература......................................................................................................17
Увод
“Одлучивање је старо колико и само човечанство. Човек целог свог живота одлучује, било у свом личном или у друштвеном животу, а врло често тога није ни свестан. Неке своје одлуке појединац лакшеи брже доноси, а за неке му је потребно време, искуство и знање. Ове прве су устаљене, свакодневне и појединац их доноси рутински. Оне друге су сложеније и за појединца врло битне. Појединац се труди да их донесе квалитетно и на време, као и да не погреши у својој процени. Пример таквих одлука су уписиванје факултета, избор брачног друга, одабир пословног система у коме ће радити, и др.
Одлучивање је вештина која се усавршава кроз време и искуство. Одлучивање постоји тамо где има више алтернатива за неко решење. Тамо где је присутна само једна опција, нема процеса одлучивања.
За разлику од одлука у приватном животу, које се, како смо већ нагласили, доносе интинуитивно и искуствено, одлуке у пословном животу се не могу само ослањати на интуицију и искуство. Наиме, у зависности од нивоа на коме се одлуке доносе, оне обухватају већи или мањи број људи. Ово одлучивање захтева више систематичности, знања и искуства. Одлучивање је сложеније и захтевније уколико је ниво одличивања виши. Одлучивањем је обухваћен сваки сегмент пословног живота, од одлучивања топ менаџментаи стратешких одлука, до одлука на радним местима".
1. Појам одлука
Одлука је резултат процеса доношења одлука, тј. одлучивања. То је избор између две или више алтернатива.
У свакодневном животу људи се баве доношењем одлука а да често нису ни свесни те чињенице. То је зато што нашу свакодневицу чине послови који се, из дана у дан, понављају и рутински обављају. Као такви, не захтевају неко нарочито промишљање и процењивање. Супротно томе, питања која се ређе појављују и која захтевају промишљене одговоре, зато што од наших одговора на та питања зависе многе важне ствари у нашим животима, не могу се решавати рутински. Она захтевају процес доношења одлука. Из тога произилази закључак да је кључна ствар у процесу доношења одлука - добро поставити питање. Проистиче да су неке одлуке једноставне а неке комплексне зато што су нека питања једноставна а нека комплексна, да за решавање рутинских питања није потребно нарочито напрезање људског ума, док су нам за решавање сложених питања потребне многе чињенице, знање и способности.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET