Planiranje i kontrola u multinacionalnim kompanijama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Planiranje i kontrola u multinacionalnim kompanijama". Rad ima 35 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BEOGRADU
FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA
Seminarski rad
PREDMET : Međunarodni menadžment
TEMA: Planiranje i kontrola u multinacionalnim kompanijama
Beograd, decembar 2012
Sadržaj
1. Uvod 3
2. Globalizacija i njen razvoj 4
2.1 Povećanje broja i učestalosti promena u procesu globalizacije 5
3. Pojam i nastanak multinacionalnih kompanija 6
4. Strategije multinacionalnih kompanija 8
5. Koncept planiranja i kontrole u multincionalnim kompanijama 11
6. Kontrola u multinacionalnim kompanijama 13
6.1. Kontola ponašanja 13
6.2. Birokrtaska kontrola 13
6.3. Kulturološka kontrola 14
6.4. Output kontrola 15
7. Planiranje i kontrola multinacionalnim kompanijama podsredstvom regionalnih centara 16
8. Jonson&Jonson 21
8.1. Istorija 21
8.2. Diverzifikacija 21
8.3. Sedišta 22
8.4. Povlačenja 23
9. Samsung 24
9.1 Razvoj digitalnog doba 24
9.2. Vizija 2020 24
9.3 Filozofija kompanije Samsung 25
9.4 Vrednosti kompanije Samsung 25
9.5 Finansijski izveštaji za 2011. godinu 26
9.6 Partnerske kompanije 27
10. Ford Motor Company 29
11. Zaključak 34
12. Literatura 35
Uvod
U današnje vreme, napredak u tehnologiji izazvao je povećanje stope globalizacije kao i značajne strukturne promene širom sveta.
Mnoge multinacionalne kompanije najčešće počinju svoje poslovanje u dve ili više zemalja, a ređe u jednoj. Tokom procesa globalizacije, mnoge multinacionalne kompanije prilagođavale su raznim kompleksnostima iz okruženja. Međutim, neke od njih moraju da prate promene koje se dešavaju na tržištu na kome posluju, a koje su na neki način kontradiktorne globalnim strategijama. Strateško planiranje multinacionalnih kompanija namenjeno je da obezbedi poboljšanje performansi kroz sistemsko analitički proces.
Ukupno poslovanje u multinacionalnim kompanijama je brižljivo smišljeno i vrlo prilagodljivo pri čemu se koriste sva raspoloživa sredstva i oblici rada radi bržeg i većeg sticanja dobiti.
Globalizacija i njen razvoj
Globalizacija svetske privrede ima za cilj stvaranje jedinstvenog privrednog sistema svetskih razmera koji bi funkcionisao prema tržišnim zakonitostima. U njemu bi organizacija proizvodnje roba i pružanja usluga prelazila granice nacionalnih država. Iako ideja o izgradnji ovakvog sistema potiče iz daleke prošlosti ostvariva je postala tek u nekoliko poslednjih descenija. Geografska otkrića u 15. veku, potom razvoj merkantilizma u 17. i 18. veku znatno su pojačali svetsku trgovinu i međunarodnu razmenu. S tim ciljem najrazvijenije evropske zemlje osnivale su trgovačka udruženja koja su širom sveta imala svoje filijale.
Za globalizaciju svetske privrede, nacionalne države svojim katkad zatvorenim granicama mogu biti velika prepreka. Granice koje su nastale u doba industrijske revolucije kako bi se strogom kontrolom zaštitila domaća proizvodnja, nakon jačanja domaćih kompanija postale su kočnica daljeg razvoja. Predviđa se da će se značenje nacionalnih država u oblikovanju svetske privrede s globalizacijom gubiti važnost te da će istodobno slabiti i značaj državnih granica, što ne znači da će nacionalne države nestati. Njihovo političko odlučivanje važno je u stvaranju međunarodnih financijskih i trgovačkih ustanova, a uz to imaju važnu ulogu u razvoju infrastrukture za potrebe nacionalnih privreda (ceste, železnice, aerodromi, luke itd. ).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET