Pranje novca na međunarodnom tržištu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pranje novca na međunarodnom tržištu". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Fakultet za menadžment Zaječar
SEMINARSKI RAD
Tema: Pranje novca na međunarodnom tržištu
predmet: Ekonomija spoljne trgovine
SADRŽAJ:
1. UVOD
2. DEFINISANJE PRANJA NOVCA
2.1 Poreklo i definisanje termina pranje novca
2.2 Obim i faze pranja novca
2.3 Tehnike pranja novca
2.4. Zemlje „poreskog raja“
3. MEĐUNARODNI PROPISI I ORGANIZACIJE
3.1. Međunarodne institucije za sprečavanje pranja novca
3.1.1 Radna grupa za finansijsku akciju(Financial Action Task Force-FATF)
3.1.2. Finansijske obaveštajne jedinice (Financial Intelligence Units)-FIU
3.2. Međunarodni propisi i programi
3.3. Sprečavanje pranja novca kod nas
3.3.1.Uprava za sprečavanje pranja novca
3.3.2. Nacionalna strategija za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma
4. ZAKLJUČAK
LITERATURA/INTERNET
1. UVOD
Sam pojam pranja novca potiče od engleske reči money laundering, što znači legalizacija kapitala stečenog kriminalnom delatnošću, odnosno finansijske transakcije radi prikrivanja stvarnog porekla novca i drugih oblika kapitala na tržištu. Sastoji se u falsifikovanju finansijske dokumentacije i manipulacije u sistemu međubankarskih transakcija.
Poslednjih godina se značajno izražava u utajama poreza, ilegalnoj trgovini drogama i oružjem, u organizovanoj kocki, prostituciji i reketu, kao i u procesima privatizacije kapitala u bivšim socijalističkim zemljama Istočne Evrope, kao i u organizovanim kriminalnim kanalima na Zapadu.
Pranje novca predstavlja uključivanje novca stečenog nezakonitim transakcijama, ili transakcijama u sivoj ekonomiji u normalne finansijske i ekonomske tokove, pod čim se podrazumeva davanje legaliteta nelegalnoj stečenoj gotovini koja – najpre uplatom na bankarski račun prelazi u žiralni novac, a zatim iz ovog u gotovinu. Istovremeno, pranje novca podrazumeva i ubacivanje u normalne ekonomske tokove novca koji potiče od kriminalnih aktivnosti (trgovina drogom i oružjem, krijumčarenje, pljačke, organizovani kriminal, izbegavanje poreza, korupcija) da bi se onemogućilo otkrivanje njegovog porekla.
Ovaj problem uzrokuje ozbiljne posledice ukoliko se ne rešava na adekvatan način. Sposobnost kriminalaca da prikupe i legalizuju dobit može dovesti do podrivanja demokratskih institucija i zloupotrebe ekonomskih sistema.
Ilegalno stečeni prihodi omogućavaju kriminalcima da razviju svoju političku i ekonomsku moć i to na račun poštenih građana i legitimnog poslovanja.
Zemlje koje na adekvatan način ne rešavaju pitanje pranja novca su ustanovile da su zvaničnici u tim zemljama takođe podložni korupciji, te da radi toga dolazi do potpunog prekida legitimnih međunarodnih investicija. Prema tome, programi za borbu protiv pranja novca predstavljaju i više od jednostavnog sredstva za provođene zakona, koje se koristi u slučaju prihoda stečenih krivičnim radnjama. Oni predstavljaju suštinske komponente u procesu zaštite demokratskih institucija i ekonomskih sloboda svake zemlje. Iz tog razloga su mnoge međunarodne organizacije uspostavile standarde, procedure i preporuke kako bi rešavale ovaj fenomen.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET