Poslovna kultura | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poslovna kultura". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj :
Poslovno pismo..............................................................................3
glavni dijelovi poslovnog pisma..................................................3
ostali dijelovi poslovnog pisma....................................................7
Poslovni sastanak..........................................................................12
E – mail.........................................................................................17
Reklamiranje.................................................................................18
4.1. Novinske reklame........................................................................20
5. Vizit karte.......................................................................................23
Literatura............................................................................................25
POSLOVNO PISMOPoslovno pismo je dokument kojim se jedna firma ( preduzeće, ustanova, agencija ) obraća drugoj radi ostvarivanja svoga poslovnog interesa. Svako poslovno pismo ima glavne i sporedne dijelove.Glavni ( obavezni ) dijelovi su: zaglavlje, mjesto i datum pisanja, adresa primaoca , sadržaj i potpis.Sporedni dijelovi su: pozivni znaci ( inicijali ), kratak sadržaj pred_meta_ ( sažetak ), oslovljavanje, oznaka priloga, oznaka načina odpreme, raspored kopija, dodatak pismu ( postskriptum ).a) glavni dijelovi poslovnog pisma :ZAGLAVLJE, sadrži podatke o pošiljaocu, a među tim podacima neizostavna je adresa pošiljaoca,koju čine: naziv firme, njena poslovna djelatnost, mjesto , ulica i broj ili broj pošzanskog pregradka ( faha ). U zaglavlju važni su, zaštitni znak pošiljaoca, brojevi telefona, telefaksa , e-majl adresa, broj žiro računa i veb stranica.
Zaglavlje se štampa u vrhu poslovnog pisma, a može biti na lijevoj strani, u sredini ili desnoj strani. Pošto je ovo veoma važan element poslovnog pisma , firme konkursom traže najbolje dizajnersko rrješenje. Nisu svi podaci iz zaglavlja podjednako naglašeni bojom, veličinom i tipom slova. Najistaknutiji , svakako, će biti naziv firme,, velikim slovima biće napisano mjesto firme,a nešto manjim ulica i broj.Svi ovi podaci su u savremenom komuniciranju rješeni memorandumom, propagandnim konstantama preduzeća koje se prenose i na vizit karte, koverte ,račune i dr.
MJESTO I DATUM, u štampanim zaglavljima na memorandumu , već je ispisano mjesto firme,a iza njega je obično ostavljena crta iznad koje treba upisati datum - dan, mjesec i godina pisanja pisma .Ako to nije učinjeno, onda se mjesto i datum pišu na desnoj strani memoranduma. Iza mjesta se uvjek stavlja zares, a iza rednih brojeva tačka.U poslovnoj prepisci treba izbjegavati pisanje mjeseca rimskim brojevima.Može se mjesec označiti i arapskim brojem, ali ovaj način pisanja datuma treba izbjegavati jer se u poslovnoj dokumentaciji već uveliko u svijetu datum, kad je u numeričkom obliku , piše redoslijedom GODINA - MJESEC - DAN. Međutim, najbolje je i najljepše mjesec pisati slovima jer tada ne postoji mogućnost da neko ispravi datum, tj. da pismu doda drugi datum , što u slučaju spora može da bude veoma bitno.Datum je značajan iz više razloga :- da bi se znalo koji su propisi bili na snazi u vrijeme slanja poslovnog pisma, jer kod nas dolazi do čestih promjrna pravnih propisa,- da bi se znalo ds li je pismo blagovremeno sačinjeno,jer ovaj datum treba razlikovati od datuma prijema pisma, Ti datumi imaju različita pravna dejstva ( propušteni rokovi mogu da znače i gubitak nekog prava i posla.ADRESA PRIMAOCA, stavlja se na samo pismo i koverat. Ako se koristi koverat sa " prozorčićem " ( prozirni okvir ),onda se na koverat ne piše adresa. Adresa obuhvata : naziv firme , , njenu poslovnu djelatnost, poštanski broj i mjesto, ulicu i broj, umjesto ulice i broja može da se napiše broj poštanskogi pregratka ukoliko ga primalac ima.Na samom pismu adresa se piše 3 - 4 cm ispod zaglavlja. Na poslovnim listovima namjenjenim za pisanje najčešće je uokviren prostor za adresu. Ako se koristi koverat sa prozorčićem, pisanje adrese se prilagođava veličini prozorčića. Ne smiju se svi podaci iz adrese strpati u jedan red, jer je to nepregledno, vać svaki podatak mora biti u posebnom redu.SADRŽAJ PISMA, to je najvažniji dio jer se time saopštava cilj, odnosno želja ili potreba pošiljaoca.Ona se može podjeliti na tri dijela: uvod, jezgro i završni dio.U uvodu se obično pošiljalac poziva na informacije iz javnih medija, propagandne materijale, oglase, na predhodnu saradnju, zahvaljuje se na obavještenjima i uslugama, izvinjava se zbog zakašnjenja. To se čini vrlo kratko i racionalno, a zatim se iznosi razlog obraćanja.Jezgro pisma je, u stvari, obrazloženje razloga obraćanja koji je iznesen u uvodu.Jezgro treba da je istovremeno i kratko i potpuno,jasno i precizno da ne bi primaoca dovodilo u nedoumicu. Ako se pošiljalac obraća primaocu jednim pismom za više stvari, zahtijeva, molbi, onda se svaka od njih kratko obrazlaže u posebnom pasusu. Znaći - jedna tema jedan pasus.Kada se u poslovnom pismu saopštava iznos koji treba knjižiti, onda se to stavlja u posaban red i piše i ciframa i slovima u zagradi.Završni dio pisma treba prirodno da izvire iz jezgra.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET