Porterove generičke strategije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porterove generičke strategije". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad iz predmeta menadžment
TEMA: PORTEROVE GENERIČKE STRATEGIJE
Sadržaj
Uvod .......................................................................................................3
Porterove generičke strategije ................................................................4
Strategija troškovnog vodstva.................................................................6
Strategija diferenciranja .........................................................................7
Strategija fokusiranja...............................................................................8
Zaključak .............................................................................................9
Literatura.................................................................................................10 .
Uvod
Sa menadžmentom, kao disciplinom koju izučavamo na prvoj godini studija, prvi put se susrećem. To je disciplina koja pruža mnoge mogućnosti i na neki način znanje iz ovog predmeta je temelj za poznavanje i organizovanje bilo kojeg biznisa. Tema koju sam uzeo da obradim govori o tumačenju stručnjaka Michael Portera, odnosno o njegovim generičkim strategijama. On polazi od toga kako tržišna situacija determinira ponašanje tvrtke. Preduzeće mora biti svjesno svojih konkurentskih prednosti i na njima bazirati izbor strategije.
Porterove generičke strategije
Michael Porter postavio je klasične ekonomske teorije o tržišnim oblicima
u funkciju analiza konkurentskih prednosti tvrtke.
Definiranja tržišta, temeljeno je na među utjecaju skupina potrošača koji imaju slične zahtjeve i strateških skupina konkurenata koji se natječu kako bi zadovoljili te zahtjeve. Ovakve smjernice definiranja tržišta omogućavaju identifikaciju njegove strukture. Porter je tu strukturu opisao pomoću pet konkurentnih sila:
- ulazak novih konkurenata;
- opasnost od supstituta;
- pregovaračka moć kupaca;
- pregovaračka moć dobavljača;
- suparništvo među postojećim konkurentima.
Tako, Porterova analiza sila vodi na zaključak kako se tvrtka, uspješnom analizom okruženja, te pozicionirajući u odnosu na spomenute sile postavlja u mogućnosti za ostvarenje iznad prosječne dobiti. Izbor strategija bazira na konkurentskoj prednosti i rasponu. On navodi dva tipa ostvarivanja konkurentske prednosti: temeljem niskih troškova ili temeljem diferencijacije. Na taj način Porter je definirao tri generičke strategije prikazane na sljedećoj slici.
EMBED Visio.Drawing.6
Tri Porterove generičke strategije
Strategija troškovnog vodstva
Strategijom troškovnog vodstva preduzeće nastoji povećati tržišno učešće bazirano na konkurentskoj prednosti nižih troškova u odnosu na konkurente. Ovom strategijom preduzeće nastoji da pomoću ekonomije obima, krive iskustva, efikasnog korištenja resursa i sl. snizi cijene koštanja svojih proizvoda i tako ostvari konkurentsku prednost.
Dakle, osnov ove poslovne strategije jeste da se autputi proizvode uz niže cijene proizvodnje u odnosu na konkurente. Naravno, pri tome treba imati na umu da niži troškovi proizvodnje ne smiju ići na štetu kvaliteta proizvoda. Ova strategija se dosta primjenjuje u praksi jer njome preduzeće može ostvariti iznad prosječne ekonomske performanse. Prijetnje troškovnom lideru mogu nastati usljed pojave novih tehničko tehnoloških rješenja, kao i preorjentacije kupaca na druge proizvode
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET